Breadcrumb NavXT - en to sv translation catalogue (162 entries)

en: Adds a breadcrumb trail to your sidebar
sv: Lägger till breadcrumb till din sidebar

en: Title:
sv: Titel:

en: Output trail as:
sv: Skriv ut breadcrumb som:

en: List
sv: Lista

en: Link the breadcrumbs
sv: Länka Breadcrumb

en: Reverse the order of the trail
sv: Omvänd ordning i breadcrumb

en: Hide the trail on the front page
sv: Göm spåret på förstasidan

en: Undo
sv: Ångra

en: Migrate now.
sv: Migrera nu.

en: Settings
sv: Inställningar

en: Your settings are out of date.
sv: Dina inställningar är föråldrade.

en: Migrate the settings now.
sv: Migrera inställningarna nu.

en: Your plugin install is incomplete.
sv: Installationen är inte klar.

en: Load default settings now.
sv: Ladda default inställningarna nu.

en: Complete now.
sv: Färdigställ nu.

en: Settings successfully imported from the uploaded file.
sv: Inställningarna importerades framgångsrikt från filen.

en: Undo the options import.
sv: Ångra inställnings importeringen.

en: Importing settings from file failed.
sv: Importering av inställningar från fil misslyckades.

en: Settings successfully reset to the default values.
sv: Inställningarna återställdes till standardvärdena.

en: Undo the options reset.
sv: Ångra inställnings återställningen.

en: Settings successfully undid the last operation.
sv: Inställningarna ogjorde framgångsrikt den senaste åtgärden.

en: Undo the last undo operation.
sv: Ångra senaste operationen.

en: Settings successfully migrated.
sv: Inställningarna har migrerats.

en: Default settings successfully installed.
sv: Default inställningarna sparade.

en: Get help with "%s"
sv: Få hjälp med "%s"

en: Import/Export/Reset Settings
sv: Importera/Exportera/Återställ inställningar

en: Import settings from a XML file, export the current settings to a XML file, or reset to the default settings.
sv: Importera inställningar från en XML-fil, exportera de aktuella inställningarna till en XML-fil, eller återställ till standard inställningar.

en: Settings File
sv: Inställnings fil

en: Select a XML settings file to upload and import settings from.
sv: Välj en XML inställnings fil att ladda upp och importera inställningar från.

en: Import
sv: Importera

en: Export
sv: Exportera

en: Reset
sv: Återställ

en: Your PHP version is too old, please upgrade to a newer version. Your version is %s, Breadcrumb NavXT requires %s
sv: Din PHP version är för gammal, varvänlig och uppgradera till en nyare version. Din version är %s, Breadcrumb NavXT kräver %s

en: Insufficient privileges to proceed.
sv: Otillräcklig privilegier för att fortsätta.

en: Home
sv: Hem

en: <a title="Go to %title%." href="%link%">
sv: <a title="Gå till %title%." href="%link%">

en: Settings successfully saved.
sv: Inställningarna sparade.

en: Undo the options save.
sv: Ångra sparade inställningar.

en: Some settings were not saved.
sv: Vissa inställningar sparades inte.

en: The following settings were not saved:
sv: Följande inställningar sparades inte:

en: Please include this message in your %sbug report%s.
sv: Var vänlig och inkludera detta meddelande i din %sbug rapport%s.

en: Go to the Breadcrumb NavXT support post for your version.
sv: Gå till Breadcrumb NavXT support och skicka din version.

en: Tips for the settings are located below select options. Please refer to the %sdocumentation%s for more information.
sv: Tips för inställningarna finns under alternativen. Referera till % sdocumentation%s för mer information.

en: Go to the Breadcrumb NavXT online documentation
sv: Gå till Breadcrumb NavXT online dokumentation

en: If you think you have found a bug, please include your WordPress version and details on how to reproduce the bug when you %sreport the issue%s.
sv: Om du tror att du hittat en bug, var vänlig och inkludera WordPress version och detaljer hur du får buggen när du %Srapporterar problemet %s.

en: Quick Start Information
sv: Snabbstart

en: For the settings on this page to take effect, you must either use the included Breadcrumb NavXT widget, or place either of the code sections below into your theme.
sv: För inställningarna på den här sidan att börja gälla måste du antingen använda den medföljande Breadcrumb NavXT widget, eller placera koden snutten nedan i ditt tema.

en: Breadcrumb trail with separators
sv: Breadcrumb spår med separator

en: Breadcrumb trail in list form
sv: Breadcrumb spår i list form

en: Breadcrumb NavXT Settings
sv: Breadcrumb NavXT Inställningar

en: General
sv: Allmänt

en: Breadcrumb Separator
sv: Breadcrumb separator

en: Placed in between each breadcrumb.
sv: Placeras i mellan varje breadcrumb.

en: Breadcrumb Max Title Length
sv: Breadcrumb max titel längd

en: Home Breadcrumb
sv: Hem Breadcrumb

en: Place the home breadcrumb in the trail.
sv: Placera hem breadcrumb i spåret.

en: Home Title:
sv: Hem titel:

en: Home Prefix
sv: Hem Prefix

en: Home Suffix
sv: hem Suffix

en: Home Anchor
sv: Hem Länk

en: The anchor template for the home breadcrumb.
sv: Länk mall för hem breadcrumb.

en: Blog Breadcrumb
sv: Blogg breadcrumb

en: Place the blog breadcrumb in the trail.
sv: Placera blogg breadcrumb i spåret.

en: Blog Anchor
sv: Blogg länk

en: The anchor template for the blog breadcrumb, used only in static front page environments.
sv: Länk mall för blogg breadcrumb, används endast vid statisk framsida.

en: Main Site Breadcrumb
sv: Huvudsidans Breadcrumb

en: Place the main site home breadcrumb in the trail in an multisite setup.
sv: Placera huvudsidans hem breadcrumb i spåret i en multisite.

en: Main Site Home Title:
sv: Huvudsidans hem titel:

en: Main Site Home Prefix
sv: Huvudsidans hem Prefix

en: Used for the main site home breadcrumb in an multisite setup
sv: Används för huvudsidans hem breadcrumb i en multisite

en: Main Site Home Suffix
sv: Huvudsidans hem Suffix

en: Main Site Home Anchor
sv: Huvudsidans hem Länk

en: The anchor template for the main site home breadcrumb, used only in multisite environments.
sv: Länk mall för huvudsidans hem, används endast i multisite.

en: Current Item
sv: Nuvarande punkt

en: Link Current Item
sv: Länk Nuvarande punkt

en: Yes
sv: Ja

en: Current Item Prefix
sv: Nuvarande punkt Prefix

en: This is always placed in front of the last breadcrumb in the trail, before any other prefixes for that breadcrumb.
sv: Detta placeras alltid framför den sista breadcrumb i spåret, innan någon annan prefix för den breadcrumb.

en: Current Item Suffix
sv: Nuvarande punkt Suffix

en: This is always placed after the last breadcrumb in the trail, and after any other prefixes for that breadcrumb.
sv: Denna är alltid placerad efter den sista breadcrumb i spåret, och efter något annat prefix för den breadcrumb.

en: Current Item Anchor
sv: Nuvarande punkt Länk

en: The anchor template for current item breadcrumbs.
sv: Länk mall för nuvarande punkt breadcrumbs.

en: Include the paged breadcrumb in the breadcrumb trail.
sv: Inkludera den paged breadcrumb i breadcrumb spåret.

en: Indicates that the user is on a page other than the first on paginated posts/pages.
sv: Betyder att användaren är på en annan sida än den första på ett flersidigt inlägg / sida.

en: Posts &amp; Pages
sv: Inlägg &amp; Sidor

en: Post Prefix
sv: Inläggs Prefix

en: Post Suffix
sv: Inläggs Suffix

en: Post Anchor
sv: Inläggs Länk

en: The anchor template for post breadcrumbs.
sv: Länk mall för inläggs breadcrumbs.

en: Post Taxonomy Display
sv: Inläggs taxonomi visning

en: Show the taxonomy leading to a post in the breadcrumb trail.
sv: Visa den taxonomi som leder till ett inlägg i breadcrumb spåret.

en: Post Taxonomy
sv: Inäggs taxonomi

en: Categories
sv: Kategorier

en: Dates
sv: Datum

en: Tags
sv: Taggar

en: Pages
sv: Sidor

en: The taxonomy which the breadcrumb trail will show.
sv: Den taxonomi som breadcrumb kommer att visa.

en: Page Prefix
sv: Sido Prefix

en: Page Suffix
sv: Sido Suffix

en: Page Anchor
sv: Sido Länk

en: The anchor template for page breadcrumbs.
sv: Länk mall för sido breadcrumbs.

en: %s Anchor
sv: %s Länk

en: The anchor template for %s breadcrumbs.
sv: Länk mall för %s breadcrumbs.

en: %s Root Page
sv: %s rotsida

en: &mdash; Select &mdash;
sv: &mdash; Välj &mdash;

en: %s Taxonomy Display
sv: %s Ttaxonomi visning

en: Show the taxonomy leading to a %s in the breadcrumb trail.
sv: Visa den taxonomi som leder till /s i breadcrumb spåret.

en: %s Taxonomy
sv: %s Taxonomi

en: Category Prefix
sv: Kategori prefix

en: Applied before the anchor on all category breadcrumbs.
sv: Tillämpad innan länken på alla kategori breadcrumb

en: Category Suffix
sv: Kategori Suffix

en: Applied after the anchor on all category breadcrumbs.
sv: Tillämpad efter länken på alla kategori breadcrumb

en: Category Anchor
sv: Kategori länk

en: The anchor template for category breadcrumbs.
sv: länk mall för kategori breadcrumbs

en: Archive by Category Prefix
sv: Arkiv av kategori prefix

en: Applied before the title of the current item breadcrumb on an archive by cateogry page.
sv: Tillämpas innan rubriken på det aktuella breadcrumb på ett arkiv av kategori sida.

en: Archive by Category Suffix
sv: Arkiv av Kategori Suffix

en: Applied after the title of the current item breadcrumb on an archive by cateogry page.
sv: Tillämpas efter rubriken på det aktuella breadcrumb på ett arkiv av kategori sida.

en: Tag Prefix
sv: Tagg Prefix

en: Applied before the anchor on all tag breadcrumbs.
sv: Tillämpad innan länken på alla tagg breadcrumbs.

en: Applied after the anchor on all tag breadcrumbs.
sv: Tillämpad efter länken på alla tagg breadcrumbs.

en: Tag Anchor
sv: Tagg Länk

en: The anchor template for tag breadcrumbs.
sv: Länk mall för tagg breadcrumbs.

en: Archive by Tag Prefix
sv: Arkiv av Tagg Prefix

en: Applied before the title of the current item breadcrumb on an archive by tag page.
sv: Tillämpas innan rubriken på den aktuella breadcrumb på ett arkiv med tagg sida.

en: Archive by Tag Suffix
sv: Arkiv av Tagg Suffix

en: Applied after the title of the current item breadcrumb on an archive by tag page.
sv: Tillämpas efter rubriken på den aktuella breadcrumb på ett arkiv med tagg sida.

en: Applied before the anchor on all %s breadcrumbs.
sv: Tillämpad innan länken på alla %s breadcrumbs.

en: Applied after the anchor on all %s breadcrumbs.
sv: Tillämpad efter länken på alla %s breadcrumbs.

en: Archive by %s Prefix
sv: Arkiv av %s Prefix

en: Applied before the title of the current item breadcrumb on an archive by %s page.
sv: Tillämpas innan rubriken på den aktuella breadcrumb på ett arkiv med %s sida.

en: Archive by %s Suffix
sv: Arkiv av %s Suffix

en: Applied after the title of the current item breadcrumb on an archive by %s page.
sv: Tillämpas efter rubriken på den aktuella breadcrumb på ett arkiv med %s sida.

en: Date Archives
sv: Datum Arkiv

en: Date Anchor
sv: Datum länk

en: The anchor template for date breadcrumbs.
sv: Länk mall för datum breadcrumbs.

en: Archive by Date Prefix
sv: Arkiv av datum Prefix

en: Applied before the anchor on all date breadcrumbs.
sv: Tillämpad innan länken på alla datum breadcrumbs.

en: Archive by Date Suffix
sv: Arkiv av daum suffix

en: Applied after the anchor on all date breadcrumbs.
sv: Tillämpad efter länken på alla datum breadcrumbs.

en: Miscellaneous
sv: Diverse

en: Author Prefix
sv: Författar Prefix

en: Author Suffix
sv: Författar Suffix

en: Author Display Format
sv: Författar visnings format

en: display_name uses the name specified in "Display name publicly as" under the user profile the others correspond to options in the user profile.
sv: display_name använder namnet angett i "Display name publicly as" enligt användarprofilen andra motsvarar alternativ i användarens profil.

en: Search Prefix
sv: Sök Prefix

en: Search Suffix
sv: Sök Suffix

en: Search Anchor
sv: Sök Länk

en: The anchor template for search breadcrumbs, used only when the search results span several pages.
sv: Länk mall för sök breadcrumb, används endast när sökresultaten täcker flera sidor.

en: 404 Title
sv: 404 Titel

en: Save Changes
sv: Spara ändringar

en: Blog
sv: Blogg

en: <a title="Reload the current page." href="%link%">
sv: <a title="Ladda om nuvarande sida." href="%link%">

en: Search results for &#39;
sv: Sök resultat för &#39;

en: <a title="Go to the first page of search results for %title%." href="%link%">
sv: <a title="Gå till första sökresultatsidan för %title%." href="%link%">

en: <a title="Go to the %title% tag archives." href="%link%">
sv: <a title="Gå till %title% tagg arkiv." href="%link%">

en: Articles by:
sv: Artiklar av:

en: <a title="Go to the first page of posts by %title%." href="%link%">
sv: <a title="Gå till första sidan med inlägg i %title%." href="%link%">

en: <a title="Go to the %title% category archives." href="%link%">
sv: <a title="Gå till %title% kategorins arkiv." href="%link%">

en: Archive by category &#39;
sv: Arkiv av kategorin &#39;

en: Archive by tag &#39;
sv: Arkiv av tagg &#39;

en: <a title="Go to the %title% archives." href="%link%">
sv: <a title="Gå till %title% arkivet." href="%link%">
