Plugins - Elementor Website Builder - Stable (latest release) - en to pt_BR translation catalogue (1314 entries)

en: %1$s <br> Settings added for the %1$s device will apply to %2$spx screens and down
pt_BR: %1$s <br> As configurações adicionadas ao dispositivo %1$s serão aplicadas às telas com até %2$spx

en: %1$s ago (%2$s)
pt_BR: %1$s atrás (%2$s)

en: %1$sClick here%2$s to join our first-to-know email updates.
pt_BR: %1$sClique aqui%2$s e seja o primeiro a saber por e-mail sobre as nossas atualizações.

en: %1$sClick here%2$s to troubleshoot
pt_BR: %1$sClique aqui%2$s para solucionar o problema

en: %1$sElementor isn’t running because PHP is outdated.%2$s Update to PHP version %3$s and get back to creating! %4$sShow me how%5$s
pt_BR: %1$sO Elementor não está funcionando porque o PHP está desatualizado %2$s Atualize para a versão PHP %3$s e volte a criar! %4$sMostre-me como%5$s

en: %1$sElementor isn’t running because WordPress is outdated.%2$s Update to version %3$s and get back to creating! %4$sShow me how%5$s
pt_BR: %1$sO Elementor não está funcionando porque o WordPress está desatualizado.%2$s Atualize para a versão %3$s e volte a criar! %4$sMostre-me como%5$s

en: %d row affected. | %d rows affected.
pt_BR[0]: %d linha afetada.
pt_BR[1]: %d linhas afetadas.

en: %s Settings
pt_BR: Configurações de %s

en: %s Video Player
pt_BR: Player de Vídeo %s

en: %s Widget
pt_BR: Widget %s

en: %s are disabled
pt_BR: %s está desativado

en: &#8592; Back to WordPress Editor
pt_BR: &#8592; Voltar para o editor do WordPress

en: (more&hellip;)
pt_BR: (mais&hellip;)

en: (no title)
pt_BR: (sem título)

en: (opens in a new window)
pt_BR: (abrir em nova janela)

en: 3D Rotate
pt_BR: Rotação 3D

en: <strong>Important:</strong> It is strongly recommended that you <a target="_blank" href="%s">backup your database</a> before using Replace URL.
pt_BR: <strong>Importante:</strong>É altamente recomendado que você <a target="_blank" href="%s">faça backup de seu banco de dados</a> antes de usar a Substituição URL.

en: API Key
pt_BR: Chave API

en: Absolute
pt_BR: Absoluto

en: Accent
pt_BR: Acento

en: Accent Text
pt_BR: Texto acentuado

en: Access 1,500+ amazing Font Awesome 5 icons and enjoy faster performance and design flexibility.
pt_BR: Acesse mais de 1.500 ícones incríveis do Font Awesome 5 e desfrute de um melhor desempenho e flexibilidade de design.

en: Access denied.
pt_BR: Acesso negado.

en: Access new and experimental features from Elementor before they're officially released. As these features are still in development, they are likely to change, evolve or even be removed  altogether. %1$sLearn More.%2$s
pt_BR: Acesse novos recursos experimentais do Elementor antes de serem lançados oficialmente. Como esses recursos ainda estão em desenvolvimento, é provável que eles mudem, evoluam ou até mesmo que sejam removidos completamente. %1$sSaiba mais%2$s

en: Accessibility Improvements
pt_BR: Melhorias na acessibilidade

en: Accordion
pt_BR: Sanfona

en: Accordion #1
pt_BR: Sanfona #1

en: Accordion #2
pt_BR: Sanfona #2

en: Accordion Content
pt_BR: Conteúdo da sanfona

en: Accordion Items
pt_BR: Itens da sanfona

en: Accordion Title
pt_BR: Título da sanfona

en: Action not found.
pt_BR: Ação não encontrada.

en: Actions
pt_BR: Ações

en: Activate All Experiments
pt_BR: Ativar todos os experimentos

en: Active
pt_BR: Ativo

en: Active Breakpoints
pt_BR: Pontos de quebra ativos

en: Active Color
pt_BR: Cor ativa

en: Active Icon
pt_BR: Ícone ativo

en: Active by default
pt_BR: Ativo por padrão

en: Add Element
pt_BR: Adicionar elemento

en: Add Images
pt_BR: Adicionar imagens

en: Add Item
pt_BR: Adicionar item

en: Add New
pt_BR: Adicionar novo

en: Add New %s
pt_BR: Adicionar novo %s

en: Add New Container
pt_BR: Adicionar novo contêiner

en: Add New Landing Page
pt_BR: Adicionar nova Página de Aterrissagem (Landing Page)

en: Add New Page Template
pt_BR: Adicionar Modelo de Página

en: Add New Section
pt_BR: Adicionar seção

en: Add Template
pt_BR: Adicionar Modelo

en: Add Your Curvy Text Here
pt_BR: Adicione seu texto curvado aqui

en: Add Your Custom Code
pt_BR: Adicione seu código personalizado

en: Add Your Custom Fonts
pt_BR: Adicione suas fontes personalizadas

en: Add Your Custom Icons
pt_BR: Adicionar seus ícones personalizados

en: Add Your Heading Text Here
pt_BR: Adicione o texto do seu título aqui

en: Add nofollow
pt_BR: Adicionar nofollow

en: Add templates and reuse them across your website. Easily export and import them to any other project, for an optimized workflow.
pt_BR: Adicione modelos e reutilize-os em seu website. Exporte e importe facilmente para qualquer outro projeto, para um fluxo de trabalho otimizado.

en: Add your custom class WITHOUT the dot. e.g: my-class
pt_BR: Adicione sua classe customizada SEM o ponto. ex: minha-classe

en: Add your custom id WITHOUT the Pound key. e.g: my-id
pt_BR: Adicione seu id personalizado SEM o símbolo. Ex.: meu-id

en: Additional Custom Breakpoints
pt_BR: Pontos de quebra adicionais personalizados

en: Additional Options
pt_BR: Mais opções

en: Adds a new Elementor content type that allows creating beautiful landing pages instantly in a streamlined workflow.
pt_BR: Adiciona um novo tipo de conteúdo do Elementor, que permite criar belas páginas de aterrissagem instantaneamente, em um fluxo de trabalho otimizado.

en: Advanced
pt_BR: Avançado

en: After
pt_BR: Depois

en: Alert
pt_BR: Alerta

en: Align Title
pt_BR: Alinhar título

en: Alignment
pt_BR: Alinhamento

en: All
pt_BR: Todos

en: All Icons
pt_BR: Todos os ícones

en: All Landing Pages
pt_BR: Todas as Páginas de Aterrissagem (Landing Pages)

en: All Posts
pt_BR: Todos os Posts

en: Already connected.
pt_BR: Já está conectado.

en: Amount
pt_BR: Quantia

en: An array of accessibility enhancements in Elementor pages.
pt_BR: Uma gama de melhorias de acessibilidade nas páginas do Elementor.

en: An error occurred while trying to create a kit.
pt_BR: Ocorreu um erro enquanto tentava criar um Kit.

en: Anchor
pt_BR: Âncora

en: Animation Delay
pt_BR: Atraso da animação

en: Animation Duration
pt_BR: Duração da animação

en: Animation Speed
pt_BR: Velocidade da animação

en: Any Video
pt_BR: Qualquer vídeo

en: Any time you can change the settings in %1$sUser Preferences%2$s
pt_BR: Altere as Configurações quando quiser em %1$s Preferências do Usuário%2$s

en: Apply
pt_BR: Aplicar

en: Apply Link On
pt_BR: Aplicar link em

en: Apply the design and settings of another site to this one.
pt_BR: Aplique o design e as configurações de outro site a este.

en: Arc
pt_BR: Arco

en: Are you sure you want to delete your Site Settings?
pt_BR: Você tem certeza de que deseja excluir suas configurações do site?

en: Arrows
pt_BR: Setas

en: Arrows and Dots
pt_BR: Setas e Pontos

en: Artwork
pt_BR: Arte

en: As a beta tester, you’ll receive an update that includes a testing version of Elementor and its content directly to your Email
pt_BR: Como testador beta, você receberá diretamente em seu e-mail uma atualização que inclui uma versão de teste do Elementor e seu conteúdo

en: Aside
pt_BR: Nota

en: Aspect Ratio
pt_BR: Proporção da tela

en: Attachment Caption
pt_BR: Legenda do anexo

en: Attachment Page
pt_BR: Página do anexo

en: Attributes
pt_BR: Atributos

en: Attributes lets you add custom HTML attributes to any element.
pt_BR: Atributos permitem adicionar atributos HTML personalizados a qualquer elemento.

en: Auto
pt_BR: Automático

en: Auto Detect
pt_BR: Detecção Automática

en: Autoplay
pt_BR: Reproduzir automaticamente

en: Autoplay Speed
pt_BR: Velocidade de execução

en: Autosave
pt_BR: Salvar automaticamente

en: Back
pt_BR: Voltar

en: Back to Library
pt_BR: Voltar à biblioteca

en: Back to WordPress Editor
pt_BR: Voltar ao editor do WordPress

en: Back to default
pt_BR: Voltar para o padrão

en: Background
pt_BR: Fundo

en: Background Color
pt_BR: Cor de fundo

[ctx: Background Control]
en: Angle
pt_BR: Ângulo

[ctx: Background Control]
en: Attachment
pt_BR: Anexo

[ctx: Background Control]
en: Auto
pt_BR: Automático

[ctx: Background Control]
en: Background Color
pt_BR: Cor de fundo

[ctx: Background Control]
en: Background Fallback
pt_BR: Fundo alternativo

[ctx: Background Control]
en: Background Image
pt_BR: Imagem de fundo

[ctx: Background Control]
en: Background Type
pt_BR: Tipo de fundo

[ctx: Background Control]
en: Bottom Center
pt_BR: Inferior centro

[ctx: Background Control]
en: Bottom Left
pt_BR: Inferior esquerdo

[ctx: Background Control]
en: Bottom Right
pt_BR: Inferior direito

[ctx: Background Control]
en: Center Center
pt_BR: Centralizado

[ctx: Background Control]
en: Center Left
pt_BR: Centro esquerdo

[ctx: Background Control]
en: Center Right
pt_BR: Centro direito

[ctx: Background Control]
en: Classic
pt_BR: Clássico

[ctx: Background Control]
en: Color
pt_BR: Cor

[ctx: Background Control]
en: Contain
pt_BR: Conter

[ctx: Background Control]
en: Cover
pt_BR: Preenchimento completo

[ctx: Background Control]
en: Custom
pt_BR: Personalizado

[ctx: Background Control]
en: Default
pt_BR: Padrão

[ctx: Background Control]
en: Fixed
pt_BR: Fixo

[ctx: Background Control]
en: Gradient
pt_BR: Degradê

[ctx: Background Control]
en: Image
pt_BR: Imagem

[ctx: Background Control]
en: Images
pt_BR: Imagens

[ctx: Background Control]
en: Location
pt_BR: Local

[ctx: Background Control]
en: No-repeat
pt_BR: Não repetir

[ctx: Background Control]
en: Position
pt_BR: Posição

[ctx: Background Control]
en: Repeat
pt_BR: Repetir

[ctx: Background Control]
en: Repeat-x
pt_BR: Repetir na horizontal

[ctx: Background Control]
en: Repeat-y
pt_BR: Repetir na vertical

[ctx: Background Control]
en: Scroll
pt_BR: Rolagem

[ctx: Background Control]
en: Second Color
pt_BR: Cor secundária

[ctx: Background Control]
en: Size
pt_BR: Tamanho

[ctx: Background Control]
en: Top Center
pt_BR: Superior centralizado

[ctx: Background Control]
en: Top Left
pt_BR: Superior esquerdo

[ctx: Background Control]
en: Top Right
pt_BR: Superior direito

[ctx: Background Control]
en: Type
pt_BR: Tipo

[ctx: Background Control]
en: Video
pt_BR: Vídeo

[ctx: Background Control]
en: Video Link
pt_BR: Link do vídeo

[ctx: Background Control]
en: Width
pt_BR: Largura

[ctx: Background Control]
en: X Position
pt_BR: Posição X

[ctx: Background Control]
en: Y Position
pt_BR: Posição Y

en: Background Overlay
pt_BR: Sobreposição de fundo

en: Background Position
pt_BR: Posição do fundo

en: Background Size
pt_BR: Tamanho do fundo

en: Basic
pt_BR: Básico

en: Basic Gallery
pt_BR: Galeria básica

en: Become a Beta Tester
pt_BR: Torne-se um Testador Beta

en: Become a super contributor by opting in to share non-sensitive plugin data and to receive periodic email updates from us.
pt_BR: Torne-se um super colaborador ao optar por compartilhar dados não confidenciais do plugin e receber nossas atualizações periódicas por e-mail.

en: Before
pt_BR: Antes

en: Beta Tester
pt_BR: Testador Beta

en: Blend Mode
pt_BR: Modo de Mesclagem

en: Blob
pt_BR: Mancha

en: Blocking
pt_BR: Bloco

en: Blur
pt_BR: Borrar

en: Body
pt_BR: Corpo

en: Body Style
pt_BR: Estilo do body

en: Body Text
pt_BR: Texto do corpo

en: Border
pt_BR: Borda

en: Border Color
pt_BR: Cor da borda

[ctx: Border Control]
en: Border Type
pt_BR: Tipo de borda

[ctx: Border Control]
en: Color
pt_BR: Cor

[ctx: Border Control]
en: Dashed
pt_BR: Tracejado

[ctx: Border Control]
en: Dotted
pt_BR: Pontilhado

[ctx: Border Control]
en: Double
pt_BR: Duplo

[ctx: Border Control]
en: Groove
pt_BR: Sulco

[ctx: Border Control]
en: Solid
pt_BR: Sólido

[ctx: Border Control]
en: Width
pt_BR: Largura

en: Border Radius
pt_BR: Arredondamento

en: Border Width
pt_BR: Largura da borda

en: Bottom
pt_BR: Inferior

en: Bottom Center
pt_BR: Em baixo, no centro

en: Bottom Left
pt_BR: Em baixo à esquerda

en: Bottom Right
pt_BR: Em baixo à direita

[ctx: Box Shadow Control]
en: Box Shadow
pt_BR: Sombra do bloco

[ctx: Box Shadow Control]
en: Inset
pt_BR: Interno

[ctx: Box Shadow Control]
en: Outline
pt_BR: Contorno

[ctx: Box Shadow Control]
en: Position
pt_BR: Posição

en: Breakpoint
pt_BR: Pontos de quebra

en: Breakpoints
pt_BR: Pontos de quebra

en: Bring to Front
pt_BR: Trazer para frente

en: Build Effective Landing Pages for your business' marketing campaigns.
pt_BR: Construa Páginas de Aterrissagem (Landing Pages) eficazes para as campanhas de marketing de sua empresa.

en: Build outstanding popups using Elementor Pro and get more leads, sales and subscribers.
pt_BR: Construa Popups excepcionais usando o Elementor Pro e obtenha mais contatos, leads, vendas e assinantes.

en: Bundle your whole site - or just some of its elements - to be used for another website.
pt_BR: Agrupe seu site inteiro - ou apenas alguns de seus elementos - para ser usado em outro site.

en: Button
pt_BR: Botão

en: Button ID
pt_BR: ID do botão

en: Buttons
pt_BR: Botões

en: Buy Button
pt_BR: Botão Comprar

en: By
pt_BR: Por

en: By clicking Sign Up, you agree to Elementor's %1$s and %2$s
pt_BR: Ao clicar você concorda com os %1$s e a %2$s do Elementor

en: By removing this template you will delete your entire Site Settings. If this template is deleted, all associated settings: Global Colors & Fonts, Theme Style, Layout, Background, and Lightbox settings will be removed from your existing site. This action can not be undone.
pt_BR: Ao remover este modelo, você irá excluir todas as configurações do site. Se este modelo for excluído, todas as configurações associadas: fontes & cores globais, estilo do tema, layout, fundo e configurações da Lightbox, serão removidas de seu site. Esta ação não pode ser desfeita.

en: By upgrading, whenever you edit a page containing a Font Awesome 4 icon, Elementor will convert it to the new Font Awesome 5 icon.
pt_BR: Ao atualizar, sempre que você editar uma página que contenha um ícone Font Awesome 4, o Elementor irá convertê-lo para o novo ícone Font Awesome 5.

en: CSS Classes
pt_BR: Classe CSS

en: CSS ID
pt_BR: ID CSS

en: CSS Print Method
pt_BR: Método de impressão CSS

en: Can't Edit?
pt_BR: Não consegue editar?

en: Cannot enable Safe Mode
pt_BR: Não é possível ativar o modo de segurança

en: Caption
pt_BR: Legenda

en: Categories
pt_BR: Categorias

en: Center
pt_BR: Centralizar

en: Center Center
pt_BR: Centro

en: Center Left
pt_BR: Centro à esquerda

en: Center Right
pt_BR: Centro à direita

en: Changes will be reflected in the preview only after the page reloads.
pt_BR: As alterações serão refletidas na pré-visualização somente após o recarregamento da página.

en: Checking this box will disable Elementor's Default Colors, and make Elementor inherit the colors from your theme.
pt_BR: Selecionando esta opção irá desativar as Cores Padrão do Elementor, passando a utilizar as cores do seu tema.

en: Checking this box will disable Elementor's Default Fonts, and make Elementor inherit the fonts from your theme.
pt_BR: Selecionando esta opção irá desativar as Fontes Padrão do Elementor, passando a utilizar as fontes do seu tema.

en: Choose File
pt_BR: Escolher arquivo

en: Choose Image
pt_BR: Escolher imagem

en: Choose Mode
pt_BR: Escolher modo

en: Choose SVG
pt_BR: Escolher SVG

en: Choose Sidebar
pt_BR: Escolha a barra lateral

en: Choose Template
pt_BR: Escolher Modelo

en: Choose Template Type
pt_BR: Escolha o tipo de modelo

en: Choose Video
pt_BR: Escolha um vídeo

en: Choose an Elementor template JSON file or a .zip archive of Elementor templates, and add them to the list of templates available in your library.
pt_BR: Escolha um arquivo de modelo Elementor em .JSON ou vários arquivos em um arquivo .ZIP, para adicioná-los à lista de modelos disponíveis em sua biblioteca.

en: Choose between Coming Soon mode (returning HTTP 200 code) or Maintenance Mode (returning HTTP 503 code).
pt_BR: Escolha entre os modos Em Breve (que retorna o código HTTP 200) ou Em Manutenção (que retorna o código HTTP 503).

en: Choose description
pt_BR: Escolher descrição

en: Choose name
pt_BR: Escolher nome

en: Circle
pt_BR: Círculo

en: Clear Log
pt_BR: Limpar registros

en: Click here
pt_BR: Clique aqui

en: Click here to run it now
pt_BR: Clique aqui para executar agora

en: Click the media icon to upload file
pt_BR: Clique no ícone de mídia para enviar o arquivo

en: Close
pt_BR: Fechar

en: Collect Your Form Submissions
pt_BR: Receba os envios de seus formulários

en: Color
pt_BR: Cor

en: Color Dodge
pt_BR: Subexposição de cores

en: Color Palette
pt_BR: Paleta de cores

en: Color Palettes
pt_BR: Paletas de cores

en: Color Sampler
pt_BR: Amostras de cor

en: Colors
pt_BR: Cores

en: Column
pt_BR: Coluna

en: Column Position
pt_BR: Posição da coluna

en: Column Width
pt_BR: Largura da coluna

en: Columns
pt_BR: Colunas

en: Columns Gap
pt_BR: Espaçamento da coluna

en: Coming Soon
pt_BR: Em breve

en: Coming Soon returns HTTP 200 code, meaning the site is ready to be indexed.
pt_BR: "Voltamos em breve" retorna o código HTTP 200, significando que o site está pronto para ser indexado.

en: Comments
pt_BR: Comentários

en: Compatibility Alert
pt_BR: Alerta de compatibilidade

en: Compatibility not specified
pt_BR: Compatibilidade não especificada

en: Compatibility unknown
pt_BR: Compatibilidade desconhecida

en: Compatible
pt_BR: Compatível

en: Congrats!
pt_BR: Parabéns!

en: Connect
pt_BR: Conectar

en: Connect & Activate
pt_BR: Conectar e ativar

en: Connected as %s
pt_BR: Conectado como %s

en: Connected successfully.
pt_BR: Conectado com Sucesso.

en: Connecting to the Library failed. Please try reloading the page and try again
pt_BR: A Conexão com a Biblioteca falhou. Por favor tente recarregar a pagina e tente novamente

en: Contain
pt_BR: Conter

en: Container
pt_BR: Contêiner

en: Container Padding
pt_BR: Preenchimento do Contêiner

en: Content
pt_BR: Conteúdo

en: Content Position
pt_BR: Posição do conteúdo

en: Content Width
pt_BR: Largura do conteúdo

en: Continue reading
pt_BR: Continue lendo

en: Continue reading %s
pt_BR: Continue lendo %s

en: Controls Color
pt_BR: Cor dos controles

en: Convert
pt_BR: Converta

en: Convert to container
pt_BR: Converter para Contêiner

en: Cool Number
pt_BR: Número legal

en: Copies all of the selected sections and columns and pastes them in a container beneath the original.
pt_BR: Copia todas as seções e colunas selecionadas e cola elas em um bloco abaixo do original.

en: Copy
pt_BR: Copiar

en: Copy & Paste Info
pt_BR: Copiar e colar informação

en: Could not create temporary file.
pt_BR: Não foi possível criar o arquivo temporário.

en: Counter
pt_BR: Contador

en: Cover
pt_BR: Cobrir

en: Create
pt_BR: Criar

en: Create New Page
pt_BR: Criar nova página

en: Create New Post
pt_BR: Criar novo post

en: Create Template
pt_BR: Criar modelo

en: Create Your First %s
pt_BR: Crie seu primeiro %s

en: Create Your First Page
pt_BR: Crie sua primeira página

en: Create Your First Post
pt_BR: Crie seu primeiro post

en: Create a rich user experience by layering widgets together inside "Nested" Tabs, etc. When turned on, we’ll automatically enable new nested features. Your old widgets won’t be affected. %1$sLearn More%2$s
pt_BR: Crie uma experiência de usuário rica por meio de camadas de widgets juntos dentro de abas "aninhadas", etc. Quando ligado, ativaremos automaticamente os novos recursos de aninhamento. Os seus widgets de aba antigos não serão afetados. %1$sSaiba mais%2$s

en: Create advanced layouts and responsive designs with the new %1$sFlexbox Container element%2$s.
    				This experiment replaces the current section/column structure, but you'll still keep your existing
    				Sections, Inner Sections and Columns and be able to edit them. Ready to give it a try? Check out the %3$sFlexbox playground%4$s.
pt_BR: Crie Layouts Avançados e Designs Responsivos com o novo Elemento %1$sContêiner Flexível%2$s.
    				Este Experimento substitui a Estrutura Atual de Seção/Coluna, mas você ainda manterá o seu existente
    				Seções, Seções Internas e Colunas ainda são Editáveis. %3$sSaiba Mais%4$s.

en: Created By
pt_BR: Criado por

en: Creation Date
pt_BR: Data de criação

en: Current
pt_BR: Atual

en: Current Version
pt_BR: Versão atual

en: Current Video Channel
pt_BR: Vídeo atual do canal

en: Custom
pt_BR: Personalizar

en: Custom Attributes
pt_BR: Atributos Personalizados

en: Custom CSS
pt_BR: CSS personalizado

en: Custom CSS lets you add CSS code to any widget, and see it render live right in the editor.
pt_BR: O CSS personalizado permite adicionar código CSS a qualquer widget e ver os resultados ao vivo no editor.

en: Custom Caption
pt_BR: Legenda personalizada

en: Custom Code
pt_BR: Código personalizado

en: Custom Code is a tool gives you one place where you can insert scripts, rather than dealing with dozens of different plugins and deal with code.
pt_BR: Código Personalizado é uma ferramenta que centraliza num único lugar os seus scripts, ao invés de lidar com dezenas de plugins diferentes para gerenciar o seu código.

en: Custom Colors
pt_BR: Cores personalizadas

en: Custom Columns Gap
pt_BR: Espaço personalizado entre colunas

en: Custom Fonts
pt_BR: Fontes personalizadas

en: Custom Fonts allows you to add your self-hosted fonts and use them on your Elementor projects to create a unique brand language.
pt_BR: Fontes personalizadas permitem adicionar fontes hospedadas no seu servidor e usá-las em seus projetos Elementor para criar uma identidade exclusiva.

en: Custom Icons
pt_BR: Ícones personalizados

en: Custom URL
pt_BR: URL personalizado

en: Custom positioning is not considered best practice for responsive web design and should not be used too frequently.
pt_BR: O posicionamento personalizado não é considerado uma boa prática de web design responsivo, e não deve ser utilizado frequentemente.

en: Customizer
pt_BR: Personalizar

en: Dailymotion
pt_BR: DailyMotion

en: Danger
pt_BR: Alerta

en: Dark
pt_BR: Escuro

en: Darken
pt_BR: Escurecer

en: Dashboard
pt_BR: Painel

[ctx: Dashboard Overview Widget Recently Date]
en: M jS
pt_BR: j \d\e M

en: Dashed
pt_BR: Tracejado

en: Database update process is running in the background. Taking a while?
pt_BR: O processo de atualização do banco de dados está sendo executado em segundo plano. Está demorando um pouco?

en: Deactivate All Experiments
pt_BR: Desativar todos os experimentos

en: Debug Bar
pt_BR: Barra de depuração

en: Debug Bar adds an admin bar menu that lists all the templates that are used on a page that is being displayed.
pt_BR: A barra de depuração adiciona um menu na barra de admin que lista todos os modelos que são usados em uma página que está sendo exibida.

en: Decide where you want to go when you click the "Exit" button.
pt_BR: Decida para onde deseja ir quando Clicar no Botão "Sair".

en: Default
pt_BR: Padrão

en: Default Device View
pt_BR: Dispositivo padrão da visualização

en: Default Fonts
pt_BR: Fontes padrão

en: Default Kit
pt_BR: Kit padrão

en: Default Page Layout
pt_BR: Layout de página padrão

en: Default Page Template from your theme.
pt_BR: Modelo de página padrão do seu tema.

en: Delete
pt_BR: Excluir

en: Deprecated
pt_BR: Obsoleto

en: Description
pt_BR: Descrição

en: Design sites faster with a template kit that contains some or all components of a complete site, like templates, content & site settings.%1$sYou can import a kit and apply it to your site, or export the elements from this site to be used anywhere else. %2$s
pt_BR: Faça o design de sites mais rápido, com um Template Kit que contenha alguns ou todos os componentes de um site concluído, como modelos, conteúdo e configurações do site.%1$sVocê pode importar um kit e aplicá-lo no seu site, ou exportar os elementos deste site, para serem usados em qualquer outro lugar. %2$s

en: Desktop <br> Settings added for the base device will apply to all breakpoints unless edited
pt_BR: Desktop <br> As configurações adicionadas ao dispositivo base serão aplicadas a todos os pontos de quebra, a menos que sejam editadas

en: Developers, Please Note! This experiment includes some markup changes. If you've used custom code in Elementor, you might have experienced a snippet of code not running. Turning this experiment off allows you to keep prior Elementor markup output settings, and have that lovely code running again.
pt_BR: Desenvolvedores, observem! Este experimento inclui algumas mudanças de marcação. Se você usou código personalizado no Elementor, talvez você tenha experimentado que um trecho de código não foi executado. A desativação deste experimento permite que você mantenha as configurações de saída da marcação prévia do Elementor, e tenha aquele adorável código rodando novamente.

en: Development
pt_BR: Desenvolvimento

en: Difference
pt_BR: Diferença

en: Direction
pt_BR: Direção

en: Disable
pt_BR: Desativar

en: Disable Default Colors
pt_BR: Desativar cores padrão

en: Disable Default Fonts
pt_BR: Desativar fontes padrão

en: Disable Safe Mode
pt_BR: Desativar o modo de segurança

en: Disable this option if you want to prevent Google Fonts from being loaded. This setting is recommended when loading fonts from a different source (plugin, theme or %1$scustom fonts%2$s).
pt_BR: Desative esta opção se você quiser evitar que as fontes do Google sejam carregadas. Esta configuração é recomendada ao carregar fontes de uma fonte diferente (plugin, tema ou %1$sfontes personalizadas%2$s).

en: Disabled
pt_BR: Desativado

en: Discard
pt_BR: Descartar

en: Disconnect
pt_BR: Desconectar

en: Disconnected successfully.
pt_BR: Desconectado com Sucesso.

en: Dismiss
pt_BR: Dispensar

en: Dismiss Icon
pt_BR: Dispensar Ignorar ícone

en: Dismiss alert
pt_BR: Dispensar alerta

en: Display
pt_BR: Exibir

en: Display Percentage
pt_BR: Exibir porcentagem

en: Distance from content
pt_BR: Distância do conteúdo

en: Divider
pt_BR: Divisor

en: Docs & FAQs
pt_BR: Documentação e perguntas frequentes

en: Document
pt_BR: Documento

en: Document not found.
pt_BR: Documento não encontrado.

en: Don't rely solely on the FontAwesome icons everyone else is using! Differentiate your website and your style with custom icons you can upload from your favorite icons source.
pt_BR: Não confie apenas nos ícones do FontAwesome que todo mundo está usando! Diferencie seu site e seu estilo com ícones personalizados que você pode enviar da sua fonte de ícones favoritos.

en: Don’t add links to elements nested in this container - it will break the layout.
pt_BR: Não adicione links a elementos aninhados neste contêiner - isso quebrará o layout.

en: Dots
pt_BR: Pontos

en: Dotted
pt_BR: Pontilhado

en: Double
pt_BR: Duplo

en: Download
pt_BR: Baixar

en: Download Button
pt_BR: Botão Download

en: Download System Info
pt_BR: Download das Informações do sistema

en: Download image
pt_BR: Baixar imagem

en: Downloaded file has incorrect size
pt_BR: O tamanho do arquivo baixado está incorreto

en: Draft
pt_BR: Rascunho

en: Draft saved on %1$s by %2$s
pt_BR: Rascunho salvo em %1$s por %2$s

en: Drag & Drop
pt_BR: Arrastar e soltar

en: Drag & drop your .JSON or .zip template file
pt_BR: Arraste e solte seu arquivo de modelo .JSON ou .zip

en: Drag widget here
pt_BR: Solte o widget aqui

en: Drop Cap
pt_BR: Letra capitular

en: Duplicate
pt_BR: Duplicar

en: Duration
pt_BR: Duração

en: Dynamic Tags
pt_BR: Tags dinâmicas

en: Easy Navigation is Here!
pt_BR: A navegação fácil chegou!

en: Edit
pt_BR: Editar

en: Edit Landing Page
pt_BR: Editar Página de Aterrissagem (Landing Page)

en: Edit Template
pt_BR: Editar Modelo

en: Edit with Elementor
pt_BR: Editar com Elementor

en: Editing Handles
pt_BR: Editando Manipuladores

en: Editor successfully loaded?
pt_BR: Editor está carregado?

en: Effect
pt_BR: Efeito

en: Elementor Data Updater
pt_BR: Atualizador de dados do Elementor

en: Elementor Debugger
pt_BR: Depurador do Elementor

en: Elementor Developer Edition
pt_BR: Edição de desenvolvimento do Elementor

en: Elementor Dynamic Content
pt_BR: Conteúdo dinâmico do Elementor

en: Elementor Event Tracker
pt_BR: Rastreador de eventos do Elementor

en: Elementor Experiments
pt_BR: Experimentos do Elementor

en: Elementor Library automatically updates on a daily basis. You can also manually update it by clicking on the sync button.
pt_BR: A biblioteca do Elementor é atualizada automaticamente todo dia. Você também pode atualizá-la clicando no botão de sincronização.

en: Elementor Overview
pt_BR: Visão geral do Elementor

en: Elementor lets you hide the page title. This works for themes that have "h1.entry-title" selector. If your theme's selector is different, please enter it above.
pt_BR: Elementor permite ocultar o título da página. Isso funciona para os temas que têm seletor "h1.entry-title". Se o seletor do seu tema for diferente, digite acima.

en: Elementor will try to sanitize the unfiltered files, removing potential malicious code and scripts.
pt_BR: O Elementor tentará limpar os arquivos não filtrados, removendo potenciais códigos maliciosos e scripts.

en: Elements
pt_BR: Elementos

en: Elements Usage
pt_BR: Uso dos elementos

en: Empty
pt_BR: Vazio

en: Enable
pt_BR: Ativar

en: Enable Lightbox In Editor
pt_BR: Ativar Lightbox no Editor

en: Enable Safe Mode
pt_BR: Ativar modo de segurança

en: Enable Unfiltered File Uploads
pt_BR: Permitir envio de arquivos sem filtrar

en: End
pt_BR: Final

en: End Time
pt_BR: Tempo final

en: Ending Number
pt_BR: Número final

en: Enjoyed %1$s? Please leave us a %2$s rating. We really appreciate your support!
pt_BR: Gostando do %1$s? Por favor, deixe-nos uma avaliação de %2$s. Agradecemos muito seu apoio!

en: Enter Template Name
pt_BR: Digite o nome do Modelo

en: Enter parent element selector to which stretched sections will fit to (e.g. #primary / .wrapper / main etc). Leave blank to fit to page width.
pt_BR: Digite o seletor de elemento pai para o qual se encaixam as seções esticadas (por exemplo, #primary / .wrapper / main etc). Deixe em branco para ajustar à largura da página.

en: Enter template name (optional)
pt_BR: Digite o nome do modelo (opcional)

en: Enter your URL
pt_BR: Digite a URL

en: Enter your code
pt_BR: Digite seu código

en: Enter your description
pt_BR: Digite sua descrição

en: Enter your image caption
pt_BR: Digite a legenda da imagem

en: Enter your old and new URLs for your WordPress installation, to update all Elementor data (Relevant for domain transfers or move to 'HTTPS').
pt_BR: Digite suas URLs antigas e novas para sua instalação do WordPress, para atualizar todos os dados do Elementor (relevante para transferências de domínio ou mover para 'HTTPS').

en: Enter your shortcode
pt_BR: Digite seu shortcode

en: Enter your title
pt_BR: Digite seu título

en: Entrance Animation
pt_BR: Animação de entrada

en: Error
pt_BR: Erro

en: Error occurred, The version selected is invalid. Try selecting different version.
pt_BR: Ocorreu um erro, a versão selecionada é inválida. Tente selecionar uma versão diferente.

en: Every %d minutes
pt_BR: A cada %d minutos

en: Excerpt
pt_BR: Resumo

en: Exclude Roles
pt_BR: Excluir funções

en: Exclusion
pt_BR: Exclusão

en: Exit to
pt_BR: Sair para

en: Experiencing an issue with Elementor version %s? Rollback to a previous version before the issue appeared.
pt_BR: Incidentes acontecendo com a versão %s do Elementor? Reverta para uma versão de anterior ao aparecimente do problema.

en: Experiments
pt_BR: Experimentos

en: Explore additional Premium Shape packs and use them in your site. %1$sLearn More%2$s
pt_BR: Explore os pacotes de Formatos Premium adicionais e use-os no seu site. %1$sSaiba mais%2$s

en: Export
pt_BR: Exportar

en: Export Template
pt_BR: Exportar Modelo

en: Export a Template Kit
pt_BR: Exportar um Template Kit

en: Extended
pt_BR: Estendido

en: External File
pt_BR: Arquivo externo

en: External URL
pt_BR: URL externo

en: Extra Large
pt_BR: Extra grande

en: Extra Small
pt_BR: Extra pequeno

en: FAQ Schema
pt_BR: Perguntas frequentes sobre Esquema (Schema)

en: Failed to create new user for %s. Their posts will be attributed to the current user.
pt_BR: Falha ao criar novo usuário para %s. Seus posts serão atribuídos ao usuário atual.

en: Failed to import %1$s %2$s
pt_BR: Falha ao importar %1$s %2$s

en: Failed to import %1$s: Invalid post type %2$s
pt_BR: Falha ao importar %1$s: Tipo de post inválido %2$s

en: Failed to import author %s. Their posts will be attributed to the current user.
pt_BR: Falha ao importar autor %s. Seus posts serão atribuídos ao usuário atual.

en: Fallback
pt_BR: Recuo

en: Fallback Font Family
pt_BR: Família de fonte padrão

en: Fast
pt_BR: Rápido

en: Favorite
pt_BR: Favorito

en: Favorites
pt_BR: Favoritos

en: Feature
pt_BR: Recurso

en: Featured Image
pt_BR: Imagem destacada

en: Fetching attachments is not enabled
pt_BR: A coleta de anexos não está ativada

en: Field
pt_BR: Campo

en: File Path: %s
pt_BR: Caminho do arquivo: %s

en: Fill
pt_BR: Preencher

[ctx: Filter Control]
en: Blur
pt_BR: Desfoque

[ctx: Filter Control]
en: Brightness
pt_BR: Brilho

[ctx: Filter Control]
en: CSS Filters
pt_BR: Filtro CSS

[ctx: Filter Control]
en: Contrast
pt_BR: Contraste

[ctx: Filter Control]
en: Hue
pt_BR: Matiz

[ctx: Filter Control]
en: Saturation
pt_BR: Saturação

en: Find an Expert
pt_BR: Encontre um especialista

en: Finder
pt_BR: Explorador

en: Fit
pt_BR: Ajustar

en: Fit To Screen
pt_BR: Ajustar à tela

en: Fixed
pt_BR: Fixo

[ctx: Flex Container Control]
en: Align Content
pt_BR: Alinhar conteúdo

[ctx: Flex Container Control]
en: Align Items
pt_BR: Alinhar itens

[ctx: Flex Container Control]
en: Center
pt_BR: Centro

[ctx: Flex Container Control]
en: Column - reversed
pt_BR: Coluna - Reversa

[ctx: Flex Container Control]
en: Column - vertical
pt_BR: Coluna - Vertical

[ctx: Flex Container Control]
en: Default
pt_BR: Padrão

[ctx: Flex Container Control]
en: Direction
pt_BR: Direção

[ctx: Flex Container Control]
en: End
pt_BR: Fim

[ctx: Flex Container Control]
en: Flex End
pt_BR: Final flexível

[ctx: Flex Container Control]
en: Flex Start
pt_BR: Início flexível

[ctx: Flex Container Control]
en: Gap between elements
pt_BR: Espaço entre os elementos

[ctx: Flex Container Control]
en: Items within the container can stay in a single line (No wrap), or break into multiple lines (Wrap).
pt_BR: Os Itens dentro do Contêiner podem permanecer em uma Única Linha (Sem Invólucro) ou quebrar em Várias Linhas (Invólucro).

[ctx: Flex Container Control]
en: Justify Content
pt_BR: Justificar conteúdo

[ctx: Flex Container Control]
en: No Wrap
pt_BR: Sem envolver

[ctx: Flex Container Control]
en: Row - horizontal
pt_BR: Linha - Horizontal

[ctx: Flex Container Control]
en: Row - reversed
pt_BR: Linha - Reversa

[ctx: Flex Container Control]
en: Space Around
pt_BR: Espaço ao redor

[ctx: Flex Container Control]
en: Space Between
pt_BR: Espaço entre

[ctx: Flex Container Control]
en: Space Evenly
pt_BR: Espaço uniforme

[ctx: Flex Container Control]
en: Start
pt_BR: Início

[ctx: Flex Container Control]
en: Stretch
pt_BR: Esticar

[ctx: Flex Container Control]
en: Wrap
pt_BR: Envolver

[ctx: Flex Item Control]
en: Align Self
pt_BR: Alinhar-se

[ctx: Flex Item Control]
en: Center
pt_BR: Centro

[ctx: Flex Item Control]
en: Custom
pt_BR: Personalizado

[ctx: Flex Item Control]
en: Custom Order
pt_BR: Ordem Personalizada

[ctx: Flex Item Control]
en: Custom Width
pt_BR: Largura Personalizada

[ctx: Flex Item Control]
en: Default
pt_BR: Padrão

[ctx: Flex Item Control]
en: End
pt_BR: Final

[ctx: Flex Item Control]
en: Flex Basis
pt_BR: Base do Flex

[ctx: Flex Item Control]
en: Flex Grow
pt_BR: Crescer Flexível

[ctx: Flex Item Control]
en: Flex Shrink
pt_BR: Encolher flexível

[ctx: Flex Item Control]
en: Gap
pt_BR: Lacuna

[ctx: Flex Item Control]
en: Grow
pt_BR: Crescer

[ctx: Flex Item Control]
en: None
pt_BR: Nenhum

[ctx: Flex Item Control]
en: Order
pt_BR: Ordem

[ctx: Flex Item Control]
en: Shrink
pt_BR: Encolher

[ctx: Flex Item Control]
en: Size
pt_BR: Tamanho

[ctx: Flex Item Control]
en: Start
pt_BR: Início

[ctx: Flex Item Control]
en: Stretch
pt_BR: Esticar

[ctx: Flex Item Control]
en: This control will affect contained elements only.
pt_BR: Esse controle irá afetar apenas elementos contidos.

en: Flip
pt_BR: Girar

en: Flip Horizontal
pt_BR: Flip horizontal

en: Flip Vertical
pt_BR: Flip vertical

en: Flower
pt_BR: Flor

en: Focus
pt_BR: Foco

en: Font Awesome - Brands
pt_BR: Font Awesome - Marcas

en: Font Awesome - Solid
pt_BR: Font Awesome - Sólido

en: Font Awesome 4 support script (shim.js) is a script that makes sure all previously selected Font Awesome 4 icons are displayed correctly while using Font Awesome 5 library.
pt_BR: O script de suporte do Font Awesome 4 (shim.js) é um script que garante que todos os ícones selecionados anteriormente do Font Awesome 4 sejam exibidos corretamente ao usar a biblioteca Font Awesome 5.

en: Font Awesome Upgrade
pt_BR: Atualizar Font Awesome

en: Font-display property defines how font files are loaded and displayed by the browser.
pt_BR: A propriedade font-display define como os arquivos de fontes são carregados e exibidos pelo navegador.

en: For Example: About
pt_BR: Por exemplo: Sobre

en: For easy access, favorite the widgets you use most often by right clicking > Add to Favorites.
pt_BR: Para facilitar o acesso, adicione como favoritos os widgets que você usa com mais frequência clicando com o botão direito > Adicionar aos favoritos.

en: For troubleshooting server configuration conflicts.
pt_BR: Para solucionar conflitos de configuração do servidor.

en: Form
pt_BR: Formulário

en: Form Fields
pt_BR: Campos do formulário

en: Framed
pt_BR: Emoldurado

en: Full Width
pt_BR: Largura total

en: Fullscreen
pt_BR: Tela cheia

en: Future
pt_BR: Futuro

en: Gap
pt_BR: Espaçamento

en: Gap between elements
pt_BR: Lacuna Entre Elementos

en: Gap between tabs
pt_BR: Espaço entre as abas

en: General
pt_BR: Geral

en: General Settings
pt_BR: Configurações gerais

en: Get Beta Updates
pt_BR: Receber atualizações beta

en: Get Elementor Pro
pt_BR: Tenha o Elementor Pro

en: Get Help
pt_BR: Obter ajuda

en: Get Popup Builder
pt_BR: Obter o Construtor de Popups

en: Get a sneak peek at our in progress development versions, and help us improve Elementor to perfection. Developer Edition releases contain experimental functionality for testing purposes.
pt_BR: Dê uma olhada em nossas versões de desenvolvimento em andamento, e nos ajude a melhorar o Elementor até a perfeição. As versões da edição de desenvolvimento contêm funcionalidades experimentais, para fins de teste.

en: Get introduced to Elementor by watching our "Getting Started" video series. It will guide you through the steps needed to create your website. Then click to create your first page.
pt_BR: Conheça o Elementor assistindo a série de vídeos "Getting Started". Ela vai te guiar através dos passos necessários para criar seu site. Então clique para criar sua primeira página.

en: Get more dynamic capabilities by incorporating dozens of Elementor's native dynamic tags.
pt_BR: Obtenha mais recursos dinâmicos ao incorporar dezenas de tags dinâmicas nativas do Elementor.

en: Get more with Elementor Pro
pt_BR: Faça mais com Elementor Pro

en: Get pixel-perfect design for every screen size. You can now add up to 6 customizable breakpoints beyond the default desktop setting: mobile, mobile extra, tablet, tablet extra, laptop, and widescreen.
pt_BR: Obtenha um design perfeito para cada tamanho de tela. Agora você pode adicionar até 6 pontos de quebra personalizáveis além das configurações padrão do Computador: Celular, Celular extra, Tablet, Tablet extra, Laptop e Widescreen.

en: Getting Started
pt_BR: Começando

en: Global Colors
pt_BR: Cores globais

en: Global Fonts
pt_BR: Fontes globais

en: Go To
pt_BR: Ir para

en: Google Fonts
pt_BR: Google Fontes

en: Google Fonts Load
pt_BR: Carregar fontes do Google

en: Google Maps Embed API
pt_BR: API incorporada do Google Maps (Google Maps Embed API)

en: Google Maps Embed API is a free service by Google that allows embedding Google Maps in your site. For more details, visit Google Maps' %1$sUsing API Keys%2$s page.
pt_BR: A API incorporada do Google Maps (Google Maps Embed API) é um serviço gratuito do Google, que permite a incorporação do Google Maps em seu site. Para mais informações, visite a página %1$sUsando chaves API%2$s do Google Maps.

en: HTML Code
pt_BR: Código HTML

en: HTML Tag
pt_BR: Tag HTML

en: Happy To Help
pt_BR: Feliz em ajudar

en: Having problems loading Elementor? Please enable Safe Mode to troubleshoot.
pt_BR: Tendo problemas para carregar o Elementor? Ative o modo de segurança para solucionar problemas.

en: Heading
pt_BR: Título

en: Heading Color
pt_BR: Cor de cabeçalho

en: Heads up, Please backup before upgrade!
pt_BR: Atenção, faça backup antes de atualizar!

en: Height
pt_BR: Altura

en: Help
pt_BR: Ajuda

en: Hexagon
pt_BR: Hexágono

en: Hidden
pt_BR: Oculto

en: Hidden Elements
pt_BR: Elementos ocultos

en: Hide
pt_BR: Ocultar

en: Hide Notification
pt_BR: Ocultar notificação

en: Hide On %s
pt_BR: Ocultar em %s

en: Hide Panel
pt_BR: Esconder painel

en: Hide Title
pt_BR: Esconder título

en: Hide native WordPress widgets from search results
pt_BR: Ocultar os widgets nativos do WordPress nos resultados da pesquisa

en: History
pt_BR: Histórico

en: Homepage
pt_BR: Início

en: Horizontal Align
pt_BR: Alinhamento horizontal

en: Horizontal Orientation
pt_BR: Orientação horizontal

en: Horizontal Position
pt_BR: Posição horizontal

en: Hover Animation
pt_BR: Animação ao passar o mouse

en: Hue
pt_BR: Matiz

en: Hurray! The upgrade process to Font Awesome 5 was completed successfully.
pt_BR: Viva! O processo de atualização para o Font Awesome 5 foi concluído.

en: Hurray! Your %s is live.
pt_BR: Oba! Sua %s está online.

en: I am a description. Click the edit button to change this text.
pt_BR: Eu sou uma descrição. Clique no botão editar para alterar este texto.

en: I couldn't get the plugin to work
pt_BR: Não consegui fazer o plugin funcionar

en: I found a better plugin
pt_BR: Encontrei um plugin melhor

en: I have Elementor Pro
pt_BR: Eu tenho o Elementor Pro

en: I no longer need the plugin
pt_BR: Não preciso do plugin

en: Icon
pt_BR: Ícone

en: Icon Box
pt_BR: Ícone

en: Icon Hover
pt_BR: Ícone ao passar o mouse

en: Icon Library
pt_BR: Biblioteca de ícone

en: Icon List
pt_BR: Lista de ícones

en: Icon Position
pt_BR: Posição do ícone

en: Icon Spacing
pt_BR: Espaço do ícone

en: If you are experiencing a loading issue, contact your site administrator to troubleshoot the problem using Safe Mode.
pt_BR: Se estiver com problemas de carregamento, entre em contato com o administrador do site para solucionar o problema usando o Modo de Segurança.

en: If you have a moment, please share why you are deactivating Elementor:
pt_BR: Se você tem um momento, compartilhe por que você está desativando o Elementor:

en: Image
pt_BR: Imagem

en: Image Box
pt_BR: Caixa da imagem

en: Image Carousel
pt_BR: Carrossel de imagem

en: Image Gallery
pt_BR: Galeria de imagem

en: Image Lightbox
pt_BR: Lightbox da Imagem

en: Image Overlay
pt_BR: Sobreposição de imagem

en: Image Position
pt_BR: Posição da imagem

en: Image Size
pt_BR: Tamanho da imagem

[ctx: Image Size Control]
en: Custom
pt_BR: Personalizado

[ctx: Image Size Control]
en: Full
pt_BR: Completo

[ctx: Image Size Control]
en: Image Dimension
pt_BR: Dimensão da imagem

[ctx: Image Size Control]
en: Image Size
pt_BR: Tamanho da imagem

en: Image Spacing
pt_BR: Espaço da imagem

en: Image Stretch
pt_BR: Esticamento da imagem

en: Images
pt_BR: Imagens

en: Import / Export Kit
pt_BR: Importar / Exportar o kit

en: Import Export
pt_BR: Importar/Exportar

en: Import Now
pt_BR: Importar agora

en: Import Template
pt_BR: Importar modelo

en: Import Template to Your Library
pt_BR: Importar modelo para sua biblioteca

en: Import Templates
pt_BR: Importar modelos

en: Import a Template Kit
pt_BR: Importar um Template Kit

en: Improve Elementor
pt_BR: Aprimore o Elementor

en: Improve your site’s performance score.
pt_BR: Melhore a Pontuação de Desempenho do seu Site.

en: Improved Asset Loading
pt_BR: Carregamento melhorado de recursos

en: Improved CSS Loading
pt_BR: Carregamento melhorado de CSS

en: Improvement
pt_BR: Melhoria

en: In
pt_BR: Dentro

en: In order for Theme Style to affect all relevant Elementor elements, please disable Default Colors and Fonts from the %1$sSettings Page%2$s.
pt_BR: Para que o estilo do tema tenha efeito sobre todos os elementos relevantes do Elementor, desative as cores e fontes padrão na %1$spágina de configurações%2$s.

en: Inactive
pt_BR: Inativo

en: Inactive by default
pt_BR: Inativo por padrão

en: Incompatible
pt_BR: Incompatível

en: Infinite Loop
pt_BR: Repetição infinita

en: Info
pt_BR: Informações

en: Inline
pt_BR: Em linha

en: Inline Font Icons
pt_BR: Ícones da fonte inline

en: Inner Section
pt_BR: Seção interna

en: Inner Text
pt_BR: Texto interno

en: Insert
pt_BR: Inserir

en: Inside
pt_BR: Dentro

en: Install & Activate
pt_BR: Instalar e ativar

en: Integrations
pt_BR: Integrações

en: Internal Embedding
pt_BR: Incorporação interna

en: Intro Byline
pt_BR: Linha fina

en: Intro Portrait
pt_BR: Foto da introdução

en: Intro Title
pt_BR: Título da introdução

en: Invalid Data: The Template ID cannot be the same as the currently edited template. Please choose a different one.
pt_BR: Dados Inválidos: O ID do Modelo não pode ser o mesmo que o modelo atualmente editado. Escolha outro.

en: Invalid file type
pt_BR: Tipo de arquivo inválido

en: Invalid title
pt_BR: Título inválido

en: Invert
pt_BR: Inveter

en: It looks like the post revision feature is unavailable in your website.
pt_BR: Parece que o recurso de revisão de posts está indisponível no seu site.

en: It seems like your site doesn't have any active Kit. The active Kit includes all of your Site Settings. By recreating your Kit you will able to start edit your Site Settings again.
pt_BR: Parece que seu site não tem nenhum Kit ativo. O Kit ativo inclui todas as configurações do site. Ao recriar o seu Kit, você poderá reiniciar a edição da configurações do site.

en: It's a temporary deactivation
pt_BR: É uma desativação temporária

en: Items
pt_BR: Itens

en: Justified
pt_BR: Justificado

en: Justify
pt_BR: Justificado

en: Keep Proportions
pt_BR: Manter proporções

en: Keep my settings
pt_BR: Manter minhas configurações

en: Ken Burns Effect
pt_BR: Efeito Ken Burns

en: Keyboard Shortcuts
pt_BR: Atalhos do teclado

en: Kit
pt_BR: Pacote

en: Kit Library
pt_BR: Biblioteca de Kits

en: Kit not exists.
pt_BR: O kit não existe.

en: Kit not found
pt_BR: Kit não encontrado

en: Knowledge Base
pt_BR: Base de conhecimento

en: Label
pt_BR: Rótulo

en: Landing Page
pt_BR: Página de Aterrissagem

en: Landing Pages
pt_BR: Páginas de Aterrissagem

en: Large
pt_BR: Grande

en: Last edited on %1$s by %2$s
pt_BR: Última edição em %1$s por %2$s

en: Layout Settings
pt_BR: Configurações de layout

en: Lazy Load Background Images
pt_BR: Imagens com carregamento gradual

en: Lazy loading images that are not in the viewport improves initial page load performance and user experience. By activating this experiment all background images except the first one on your page will be lazy loaded to improve your LCP score
pt_BR: O carregamento gradual de imagens que não estão na tela atual melhora o desempenho da carga inicial da página e a experiência do usuário. Ao ativar esta experiência todas as imagens de fundo, exceto a primeira em sua página, serão carregadas posteriormente para melhorar sua pontuação no LCP

en: Lazyload
pt_BR: Carregamento Lento

en: Learn More
pt_BR: Saiba mais

en: Learn more
pt_BR: Saiba mais

en: Learn more about %1$sWordPress revisions%2$s
pt_BR: Saiba mais sobre as %1$sRevisões do WordPress%2$s

en: Learn more.
pt_BR: Saiba mais.

en: Left
pt_BR: Esquerda

en: Left Border Width
pt_BR: Largura da borda esquerda

en: Library
pt_BR: Biblioteca

en: Light
pt_BR: Claro

en: Lighten
pt_BR: Clarear

en: Like Button
pt_BR: Botão Curtir

en: Line
pt_BR: Linha

en: Link Color
pt_BR: Cor do link

en: Link Hover Color
pt_BR: Cor do link ao passar o mouse

en: Link Options
pt_BR: Opções do link

en: Link values together
pt_BR: Vincular valores em conjunto

en: List
pt_BR: Lista

en: List Item
pt_BR: Item da lista

en: List Item #1
pt_BR: Item da lista #1

en: List Item #2
pt_BR: Item da lista #2

en: List Item #3
pt_BR: Item da lista #3

en: Load Font Awesome 4 Support
pt_BR: Carregar suporte para Font Awesome 4

en: Loading
pt_BR: Carregando

en: Location
pt_BR: Local

en: Log
pt_BR: Registo

en: Logged In
pt_BR: Autenticado

en: London Eye, London, United Kingdom
pt_BR: London Eye, Londres, Reino Unido

en: Loop
pt_BR: Repetir

en: Love using Elementor?
pt_BR: Adora usar o Elementor?

en: Luminosity
pt_BR: Luminosidade

en: Maintain consistency across your site by saving the changes to a widget as the default setting for future use. These settings will automatically apply to the widget every time you place it. Note: This feature doesn't affect existing widgets.
pt_BR: Mantenha a consistência em todo o seu site, salvando as mudanças em um widget como configuração padrão para uso futuro. Estas configurações serão automaticamente aplicadas ao widget toda vez que você usá-lo. Nota: Este recurso não afeta os widgets existentes.

en: Maintenance
pt_BR: Manutenção

en: Maintenance Mode
pt_BR: Modo de manutenção

en: Maintenance Mode ON
pt_BR: Modo de manutenção ATIVADO

en: Maintenance Mode returns HTTP 503 code, so search engines know to come back a short time later. It is not recommended to use this mode for more than a couple of days.
pt_BR: O Modo de manutenção retorna o código HTTP 503, então os mecanismos de pesquisa sabem que é para verificarem mais tarde. Não é recomendado usar este modo por mais de alguns dias.

en: Manage Breakpoints
pt_BR: Gerenciar pontos de quebra

en: Manage What Your Users Can Edit In Elementor
pt_BR: Gerenciar o que seus usuários podem editar no Elementor

en: Managing a multi-user site?
pt_BR: Administrando um site de múltiplos usuários?

en: Map
pt_BR: Mapa

en: Mask
pt_BR: Máscara

en: Max Width
pt_BR: Largura máxima

en: Media File
pt_BR: Arquivo de mídia

en: Medium
pt_BR: Médio

en: Meet Our Attributes
pt_BR: Conheça os nossos atributos

en: Meet Our Custom CSS
pt_BR: Conheça o recurso de CSS personalizado

en: Meet Our Global Widget
pt_BR: Conheça o Widget global

en: Meet Page Transitions
pt_BR: Conheça as transições de página

en: Menu Anchor
pt_BR: Âncora do menu

en: Menu item skipped due to invalid menu slug: %s
pt_BR: Item de menu ignorado devido ao slug inválido: %s

en: Menu item skipped due to missing menu slug
pt_BR: Item de menu ignorado devido à falta de slug de menu

en: Metadata
pt_BR: Metadados

en: Middle
pt_BR: Meio

en: Migrate to v3.0
pt_BR: Migrar para v3.0

en: Min Height
pt_BR: Altura mínima

en: Minimum Height
pt_BR: Altura mínima

en: Mobile
pt_BR: Celular

en: Mobile Browser Background
pt_BR: Fundo do navegador no Celular

en: Mobile Extra
pt_BR: Celular extra

en: Mobile and Tablet options cannot be deleted.
pt_BR: As opções para Celulares e Tablets não podem ser excluídas.

en: Modest Branding
pt_BR: Branding modesto

en: More Palettes
pt_BR: Mais paletas

en: More actions
pt_BR: Mais ações

en: Motion Effects
pt_BR: Efeitos de movimento

en: Multiply
pt_BR: Multiplicação

en: Mute
pt_BR: Mudo

en: My Favorites
pt_BR: Meus favoritos

en: My Skill
pt_BR: Minha habilidade

en: Name
pt_BR: Nome

en: Name your template
pt_BR: Nome do seu modelo

en: Narrow
pt_BR: Estreito

en: Navigation
pt_BR: Navegação

en: Navigation Icons Size
pt_BR: Tamanho dos Ícones de Navegação

en: Navigation Width
pt_BR: Largura da navegação

en: Navigator
pt_BR: Navegador

en: Need Help
pt_BR: Preciso de ajuda

en: Need More Shapes?
pt_BR: Precisa de mais formatos?

en: Nested Elements
pt_BR: Elementos aninhados

en: New
pt_BR: Novo

en: New Landing Page
pt_BR: Nova Página de Aterrissagem (Landing Page)

en: New kit have been created successfully
pt_BR: O novo Kit foi criado

en: News & Updates
pt_BR: Novidades e atualizações

en: Next
pt_BR: Próximo

en: Next Arrow Icon
pt_BR: Próximo ícone da seta

en: No
pt_BR: Não

en: No Gap
pt_BR: Sem espaçamento

en: No History Yet
pt_BR: Ainda sem histórico

en: No Results Found
pt_BR: Nenhum resultado encontrado

en: No Revisions Saved Yet
pt_BR: Ainda não há nenhuma revisão salva

en: No access to editor
pt_BR: Sem acesso ao editor

en: No available experiments
pt_BR: Nenhum experimento disponível

en: No header, no footer, just Elementor
pt_BR: Sem cabeçalho, sem rodapé, apenas Elementor

en: No landing pages found
pt_BR: Não foram encontradas páginas de aterrisagem (landing pages)

en: No landing pages found in trash
pt_BR: Nenhuma página de aterrisagem (landing page) encontrada na lixeira

en: No sidebars were found
pt_BR: Nenhum barra lateral encontrada

en: No thanks
pt_BR: Não, obrigado

en: No-repeat
pt_BR: Não-repetir

en: None
pt_BR: Nenhum

en: Not Supported
pt_BR: Não é suportado

en: Not allowed to rollback versions
pt_BR: Não tem permissão para reverter versões

en: Not working? You can set a different selector for the title in Site Settings > Layout
pt_BR: Não está funcionando? Você pode definir um seletor diferente para o título em Configurações do site > Layout

en: Note: Attachment Fixed works only on desktop.
pt_BR: Nota: Arquivo Fixo funciona somente em computadores.

en: Note: Avoid applying transform properties on sticky containers. Doing so might cause unexpected results.
pt_BR: Nota: Evite aplicar propriedades de transformação em recipientes fixos. Isso pode causar resultados inesperados.

en: Note: Choose at which breakpoint tabs will automatically switch to a vertical (“accordion”) layout.
pt_BR: Nota: Escolha em que ponto de parada as abas mudarão automaticamente para um layout vertical ("acordeão").

en: Note: The ID link ONLY accepts these chars: %s
pt_BR: Nota: O link do ID aceita apenas estes caracteres: %s

en: Note: This widget only affects themes that use `%s` in archive pages.
pt_BR: Nota: Este widget afeta apenas temas que usam '%s' em páginas de arquivos.

en: Now you can choose where you want to go on the site from the following options
pt_BR: Agora você pode escolher onde você quer ir no Site a partir das seguintes opções

en: Number
pt_BR: Número

en: Number Prefix
pt_BR: Prefixo do número

en: Number Suffix
pt_BR: Sufixo do número

en: Object Fit
pt_BR: Ajuste do objeto

en: Off
pt_BR: Desligado

en: Official Color
pt_BR: Cor oficial

en: Offset
pt_BR: Desvio

en: Offset X
pt_BR: Desvio X

en: Offset Y
pt_BR: Desvio Y

en: On
pt_BR: Ligado

en: Once you fill your page with content, this window will give you an overview display of all the page elements. This way, you can easily move around any section, column, or widget.
pt_BR: Uma vez que você preenche sua página com o conteúdo, esta janela lhe dará uma visão geral de todos os elementos da página. Dessa forma, você pode facilmente mover as diferentes seções, colunas e widgets.

en: Once you start working, you'll be able to redo / undo any action you make in the editor.
pt_BR: Depois de começar a trabalhar, você poderá refazer / desfazer qualquer ação que você fizer no editor.

en: Ongoing Experiments
pt_BR: Experimentos em andamento

en: Opacity
pt_BR: Opacidade

en: Open all image links in a lightbox popup window. The lightbox will automatically work on any link that leads to an image file.
pt_BR: Abra todos os links de imagem em uma pop-up lightbox. O lightbox funcionará automaticamente em qualquer link que leve a um arquivo de imagem.

en: Open in new window
pt_BR: Abrir em nova janela

en: Optimized DOM Output
pt_BR: Saída DOM otimizada

en: Optional
pt_BR: Opcional

en: Or view %1$sTrashed Items%1$s
pt_BR: Ou veja os %1$sItens excluídos%1$s

en: Order By
pt_BR: Ordenar por

en: Other
pt_BR: Outro

en: Out
pt_BR: Fora

en: Outline
pt_BR: Contorno

en: Outside
pt_BR: Fora

en: Overflow
pt_BR: Transbordar

en: Overlay
pt_BR: Sobreposição

en: Page
pt_BR: Página

en: Page Layout
pt_BR: Layout da página

[ctx: Page Template]
en: Elementor Canvas
pt_BR: Elementor canvas

[ctx: Page Template]
en: Elementor Full Width
pt_BR: Elementor largura total

[ctx: Page Template]
en: Theme
pt_BR: Tema

en: Page Title Selector
pt_BR: Seletor do título da página

en: Page Transitions
pt_BR: Transições da página

en: Page Transitions let you style entrance and exit animations between pages as well as display loader until your page assets load.
pt_BR: As transições de página permitem estilizar animações de entrada e saída entre as páginas, bem como exibir o carregador até que os recursos da página estejam carregados.

en: Pages
pt_BR: Páginas

en: Pagination
pt_BR: Paginação

en: Panel Width
pt_BR: Largura do painel

en: Paragraph Spacing
pt_BR: Espaçamento entre Parágrafos

en: Paste
pt_BR: Colar

en: Paste Style
pt_BR: Colar estilo

en: Paste URL or type
pt_BR: Colar URL ou tipo

en: Path
pt_BR: Caminho

en: Path Type
pt_BR: Tipo de caminho

en: Pause on Hover
pt_BR: Pausar quando passar o mouse

en: Pause on Interaction
pt_BR: Pausar com interação

en: Percentage
pt_BR: Porcentagem

en: Performance
pt_BR: Desempenho

en: Perspective
pt_BR: Perspectiva

en: Pin it
pt_BR: Fixar

en: Play Counts
pt_BR: Play contadores

en: Play Icon
pt_BR: Ícone de reproduzir

en: Play On Mobile
pt_BR: Reproduzir no celular

en: Play Once
pt_BR: Reproduzir uma vez

en: Play Video
pt_BR: Reproduzir vídeo

en: Play Video about
pt_BR: Reproduzir Vídeo Sobre

en: Player Controls
pt_BR: Controle do reprodução

en: Please Note! The "Improved Asset Loading" mode reduces the amount of code that is loaded on the page by default. When activated, parts of the infrastructure code will be loaded dynamically, only when needed. Keep in mind that activating this experiment may cause conflicts with incompatible plugins.
pt_BR: Importante! O modo "Carregamento melhorado de recursos" reduz a quantidade de código que é carregado na página, por padrão. Quando ativado, partes do código da infra-estrutura serão carregadas dinamicamente, somente quando necessário. Tenha em mente que a ativação desta experiência pode causar conflitos com plugins incompatíveis.

en: Please Note! The “Improved CSS Loading” mode reduces the amount of CSS code that is loaded on the page by default. When activated, the CSS code will be loaded, rather inline or in a dedicated file, only when needed. Activating this experiment may cause conflicts with incompatible plugins.
pt_BR: Atenção! O modo "Carregamento melhorado de CSS” reduz a quantidade de código CSS que é carregado na página por padrão. Quando ativado, o código CSS será carregado, em modo inline ou em linhas dedicadas, apenas quando necessário. Ativar este modo experimental pode causar conflitos com plugins Incompatíveis.

en: Please Note: We do not recommend updating to a beta version on production sites.
pt_BR: Atenção: não recomendamos a atualização para uma versão beta em sites de produção.

en: Please make sure the ID is unique and not used elsewhere on the page this form is displayed. This field allows %1$sA-z 0-9%2$s & underscore chars without spaces.
pt_BR: Certifique-se de que o ID é único e não usado em outro lugar na página que este formulário é exibido. Este campo permite <code> a-z 0-9 </code> & caracteres sublinhado sem espaços.

en: Please note that the upgrade process may cause some of the previously used Font Awesome 4 icons to look a bit different due to minor design changes made by Font Awesome.
pt_BR: Note que o processo de atualização pode fazer com que alguns dos ícones do Font Awesome 4 usados anteriormente pareçam um pouco diferentes devido a pequenas alterações de design feitas pelo Font Awesome.

en: Please note!
pt_BR: Atenção!

en: Please note! Allowing uploads of any files (SVG & JSON included) is a potential security risk.
pt_BR: Atenção! Permitir o envio de qualquer tipo de arquivos (incluindo SVG e JSON) é um risco de segurança em potencial.

en: Please note! We couldn't deactivate all of your plugins on Safe Mode. Please %1$sread more%2$s about this issue
pt_BR: Atenção! Não foi possível desativar todos os seus plugins no Modo de Segurança. %1$sLeia Mais%2$s sobre este problema

en: Please share the reason
pt_BR: Compartilhe o motivo

en: Please share which plugin
pt_BR: Compartilhe qual plugin

en: Plus
pt_BR: Mais

en: Position
pt_BR: Posição

en: Post Types
pt_BR: Tipos de post

en: Preferences
pt_BR: Preferências

en: Preload
pt_BR: Pré-carga

en: Preload attribute lets you specify how the video should be loaded when the page loads. %1$sLearn More%2$s
pt_BR: O atributo de pré-carga permite especificar como o vídeo deve ser carregado quando a página é carregada. %1$sSaiba mais%2$s

en: Preview
pt_BR: Visualizar

en: Preview Changes
pt_BR: Ver alterações

en: Previous
pt_BR: Anterior

en: Previous Arrow Icon
pt_BR: Ícone de seta anterior

en: Primary
pt_BR: Primário

en: Primary Color
pt_BR: Cor primária

en: Primary Headline
pt_BR: Cabeçalho primário

en: Privacy Mode
pt_BR: Modo de privacidade

en: Privacy Policy
pt_BR: Política de privacidade

en: Progress Bar
pt_BR: Barra de progresso

en: Publish
pt_BR: Publicar

en: Published
pt_BR: Publicado

en: Quick Feedback
pt_BR: Feedback rápido

en: Quit
pt_BR: Sair

en: Random
pt_BR: Aleatório

en: Rating
pt_BR: Classificação

en: Rating Scale
pt_BR: Escala de classificação

en: Read More
pt_BR: Leia mais

en: Read More Text
pt_BR: Texto "Leia mais"

en: Recently Edited
pt_BR: Editado recentemente

en: Recreate Kit
pt_BR: Recriar Kit

en: Redo
pt_BR: Refazer

en: Regenerate CSS & Data
pt_BR: Recriar CSS e dados

en: Regenerate Files & Data
pt_BR: Recriar arquivos e dados

en: Reinstall
pt_BR: Reinstalar

en: Release Candidate
pt_BR: Candidato a lançamento

en: Remote
pt_BR: Remoto

en: Remote file is too large, limit is %s
pt_BR: O arquivo remoto é muito grande, o limite é %s

en: Remote server did not respond
pt_BR: O servidor remoto não respondeu

en: Remote server returned the following unexpected result: %1$s (%2$s)
pt_BR: O servidor remoto retornou o seguinte resultado inesperado: %1$s (%2$s)

en: Remove
pt_BR: Remover

en: Remove Kit
pt_BR: Remover Kit

en: Remove all the content and site settings that came with "%1$s" on %2$s %3$s and revert to the site setting that came with "%4$s" on %5$s.
pt_BR: Remova Todo o Conteúdo e as Configurações do Site que vieram com "%1$s" no %2$s %3$s e Reverta para a Configuração do Site que veio com "%4$s" no %5$s.

en: Remove all the content and site settings that came with "%1$s" on %2$s.%3$s Your original site settings will be restored.
pt_BR: Remova Todo o Conteúdo e as Configurações do Site que vieram com "%1$s" no %2$s. %3$s As Configurações Originais do Site Serão Restauradas.

en: Remove the most recent Kit
pt_BR: Remover Kit Mais Recente

en: Reorder
pt_BR: Reordenar

en: Repeat
pt_BR: Repetir

en: Repeat-x
pt_BR: Repetir na horizontal

en: Repeat-y
pt_BR: Repetir na vertical

en: Replace URL
pt_BR: Substituir URL

en: Request failed due to an error: %1$s (%2$s)
pt_BR: A solicitação falhou devido a um erro: %1$s (%2$s)

en: Requires
pt_BR: Requer

en: Rerun Update Script
pt_BR: Execute novamente o script de atualização

en: Reset
pt_BR: Redefinir

en: Reset Data
pt_BR: Redefinir dados

en: Responsive
pt_BR: Responsivo

en: Responsive Mode
pt_BR: Modo responsivo

en: Responsive Preview
pt_BR: Prévia responsiva

en: Responsive Settings
pt_BR: Configurações Responsivas

en: Responsive visibility will take effect only on preview or live page, and not while editing in Elementor.
pt_BR: A visibilidade responsiva terá efeito somente na pré-visualização ou na página ao vivo, e não durante a edição no Elementor.

en: Reverse Columns
pt_BR: Reverter colunas

en: Revision
pt_BR: Revisão

en: Revision history lets you save your previous versions of your work, and restore them any time.
pt_BR: O histórico de revisões permite que você salve as versões anteriores do seu trabalho, e recupere-os a qualquer momento.

en: Revisions
pt_BR: Revisões

en: Right
pt_BR: Direita

en: Role Excluded
pt_BR: Função excluída

en: Role Manager
pt_BR: Gerenciador de funções

en: Roles
pt_BR: Papeis

en: Rollback Version
pt_BR: Retroceder versão

en: Rollback to Previous Version
pt_BR: Retroceder para a versão anterior

en: Rotate
pt_BR: Rotacionar

en: Rotate X
pt_BR: Rotação X

en: Rotate Y
pt_BR: Rotação Y

en: Round
pt_BR: Redondo

en: Rounded
pt_BR: Arredondado

en: Rows Gap
pt_BR: Espaço entre linhas

en: Safe Mode
pt_BR: Modo de segurança

en: Safe Mode ON
pt_BR: Modo de segurança ligado

en: Safe Mode allows you to troubleshoot issues by only loading the editor, without loading the theme or any other plugin.
pt_BR: O modo de segurança permite solucionar problemas carregando apenas o editor, sem carregar o tema ou qualquer outro plugin.

en: Saturation
pt_BR: Saturação

en: Save
pt_BR: Salvar

en: Save Draft
pt_BR: Salvar rascunho

en: Save Options
pt_BR: Salvar opções

en: Save and manage all of your form submissions in one single place.
    			All within a simple, intuitive place.
pt_BR: Salve e Gerencie Todos os Envios de Formulário em um Único lugar.
    Tudo dentro de um lugar Simples e Intuitivo.

en: Save as Default
pt_BR: Salvar como padrão

en: Save as Template
pt_BR: Salvar como modelo

en: Saved Color
pt_BR: Cor salva

en: Saved Templates
pt_BR: Modelos salvos

en: Scale
pt_BR: Escala

en: Scale X
pt_BR: Escala X

en: Scale Y
pt_BR: Escala Y

en: Screen
pt_BR: Divisão

en: Search
pt_BR: Pesquisar

en: Search Landing Pages
pt_BR: Pesquisar Páginas de Aterrissagem (Landing Pages)

en: Search Templates:
pt_BR: Buscar modelos:

en: Search Widget...
pt_BR: Pesquisar widget...

en: Search Widget:
pt_BR: Procurar widget:

en: Secondary
pt_BR: Secundário

en: Secondary Color
pt_BR: Cor secundária

en: Secondary Headline
pt_BR: Cabeçalho secundáio

en: Section
pt_BR: Seção

en: Sections
pt_BR: Seções

en: Select
pt_BR: Selecionar

en: Select File
pt_BR: Selecionar arquivo

en: Select Icon
pt_BR: Selecionar ícone

en: Select one or go ahead and %1$screate one%2$s now.
pt_BR: Selecione um ou vá em frente e %1$scrie um%2$s agora.

en: Select the type of template you want to work on
pt_BR: Selecione o tipo de modelo em que você deseja trabalhar

en: Select your Structure
pt_BR: Selecione sua estrutura

en: Self Hosted
pt_BR: Auto-hospedado

en: Separator
pt_BR: Separador

en: Set custom attributes for the link element. Separate attribute keys from values using the | (pipe) character. Separate key-value pairs with a comma.
pt_BR: Defina atributos personalizados para o elemento do link. Separe as chaves de atributo dos valores usando o caractere | (barra horizontal). Separe os pares de valores-chave com uma vírgula.

en: Set how many slides are scrolled per swipe.
pt_BR: Defina quantos slides são rolados por vez.

en: Set light or dark mode, or use Auto Detect to sync it with your OS setting.
pt_BR: Escolha entre o modo Claro ou Escuro, ou use Detecção Automática para sincronizar com o seu sistema operacional.

en: Set the way Google Fonts are being loaded by selecting the font-display property (Default: Auto).
pt_BR: Defina o modo como as fontes do Google estão sendo carregadas, selecionando a propriedade font-display (Padrão: Auto).

en: Set your Google Maps API Key in Elementor's %1$sIntegrations Settings%3$s page. Create your key %2$shere.%3$s
pt_BR: Defina a chave de API do Google Maps na %1$spágina de Integrações%3$s do Elementor. Crie a sua chave %2$saqui%3$s

en: Set your entire website as MAINTENANCE MODE, meaning the site is offline temporarily for maintenance, or set it as COMING SOON mode, meaning the site is offline until it is ready to be launched.
pt_BR: Coloque todo seu site em MODO DE MANUTENÇÃO, isso significa que o site ficará temporariamente em manutenção, ou coloque-o no modo EM BREVE, isso significa que o site ficará offline até que esteja pronto para ser lançado.

en: Sets the default space between widgets (Default: 20)
pt_BR: Define o espaço padrão entre os widgets (padrão: 20)

en: Sets the default space inside the container (Default is 10px)
pt_BR: Define o Espaço Padrão Dentro do Contêiner (Padrão: 10px)

en: Sets the default width of the content area (Default: 1140)
pt_BR: Define a largura padrão da área de conteúdo (Padrão: 1140)

en: Settings
pt_BR: Configurações

en: Shadow
pt_BR: Sombra

en: Shape
pt_BR: Forma

en: Shape Divider
pt_BR: Divisor de forma

[ctx: Shapes]
en: Arrow
pt_BR: Seta

[ctx: Shapes]
en: Book
pt_BR: Livro

[ctx: Shapes]
en: Clouds
pt_BR: Nuvens

[ctx: Shapes]
en: Curve
pt_BR: Curva

[ctx: Shapes]
en: Curve Asymmetrical
pt_BR: Curva assimétrica

[ctx: Shapes]
en: Drops
pt_BR: Gotas

[ctx: Shapes]
en: Fan Opacity
pt_BR: Opacidade do ventilador

[ctx: Shapes]
en: Mountains
pt_BR: Montanhas

[ctx: Shapes]
en: Pyramids
pt_BR: Pirâmides

[ctx: Shapes]
en: Split
pt_BR: Dividido

[ctx: Shapes]
en: Tilt
pt_BR: Inclinação

[ctx: Shapes]
en: Tilt Opacity
pt_BR: Opacidade da inclinação

[ctx: Shapes]
en: Triangle
pt_BR: Triângulo

[ctx: Shapes]
en: Triangle Asymmetrical
pt_BR: Triângulo assimétrico

[ctx: Shapes]
en: Waves
pt_BR: Ondas

[ctx: Shapes]
en: Waves Brush
pt_BR: Pincel de ondas

[ctx: Shapes]
en: Waves Pattern
pt_BR: Padrão de ondas

[ctx: Shapes]
en: Zigzag
pt_BR: Zigue-zague

en: Share
pt_BR: Compartilhar

en: Share Button
pt_BR: Botão Compartilhar

en: Share on Facebook
pt_BR: Compartilhar no Facebook

en: Share on Twitter
pt_BR: Compartilhar no Twitter

en: Show
pt_BR: Exibir

en: Show / Hide Panel
pt_BR: Mostrar / esconder painel

en: Show Path
pt_BR: Mostrar o caminho

en: Show editing handles when hovering over the element edit button.
pt_BR: Mostra controles de edição ao passar o mouse sobre o botão de edição.

en: Sidebar
pt_BR: Barra lateral

en: Sign Up
pt_BR: Registrar

en: Single
pt_BR: Individual

en: Site Description
pt_BR: Descrição do site

en: Site Favicon
pt_BR: Favicon do site

en: Site Identity
pt_BR: Identidade do site

en: Site Logo
pt_BR: Logo do site

en: Site Name
pt_BR: Nome do site

en: Site Settings
pt_BR: Configurações do site

en: Size
pt_BR: Tamanho

en: Sketch
pt_BR: Esboço

en: Skew
pt_BR: Torcido

en: Skew X
pt_BR: Torcido X

en: Skew Y
pt_BR: Torcido Y

en: Skip
pt_BR: Pular

en: Slides to Scroll
pt_BR: Slides a rolar

en: Slides to Show
pt_BR: Slides a exibir

en: Slow
pt_BR: Lento

en: Small
pt_BR: Pequeno

en: Social Icons
pt_BR: Ícones sociais

en: Solid
pt_BR: Sólido

en: Some of the plugins you’re using have not been tested with the latest version of %1$s (%2$s). To avoid issues, make sure they are all up to date and compatible before updating %1$s.
pt_BR: Alguns dos plugins que você está usando não foram testados com a última versão de %1$s (%2$s). Para evitar problemas, certifique-se de que todos estejam atualizados e sejam compatíveis, antes de atualizar %1$s.

en: Some of your theme files are missing.
pt_BR: Alguns dos arquivos do seu tema estão faltando.

en: Something went wrong.
pt_BR: Algo deu errado.

en: Sorry, this file type is not permitted for security reasons.
pt_BR: Este tipo de arquivo não é permitido por razões de segurança.

en: Source
pt_BR: Fonte

en: Space
pt_BR: Espaço

en: Space Around
pt_BR: Espaçamento ao redor

en: Space Between
pt_BR: Espaçamento

en: Space Evenly
pt_BR: Espaçamento uniforme

en: Spacer
pt_BR: Espaçamento

en: Spacing
pt_BR: Espaçamento

en: Specify a start time (in seconds)
pt_BR: Especifique um tempo de início (em segundos)

en: Specify an end time (in seconds)
pt_BR: Especifique um tempo final (em segundos)

en: Spiral
pt_BR: Espiral

en: Spread
pt_BR: Espalhar

en: Square
pt_BR: Quadrado

en: Stable
pt_BR: Estável

en: Stable Features
pt_BR: Recursos estáveis

en: Stacked
pt_BR: Empilhado

en: Star Rating
pt_BR: Classificação

en: Stars
pt_BR: Estrelas

en: Start
pt_BR: Início

en: Start Export
pt_BR: Iniciar exportação

en: Start Import
pt_BR: Iniciar importação

en: Start Time
pt_BR: Tempo de Início

en: Start designing your page and you will be able to see the entire revision history here.
pt_BR: Comece o design de sua página e você poderá ver aqui todo o histórico de revisões.

en: Starting Number
pt_BR: Número inicial

en: Starting Point
pt_BR: Ponto de partida

en: Stay tuned! More awesome templates coming real soon.
pt_BR: Fique ligado! Em breve mais modelos maravilhosos estarão disponíveis.

en: Still experiencing issues?
pt_BR: Ainda com problemas?

en: Stretch
pt_BR: Esticar

en: Stretch Section
pt_BR: Esticar seção

en: Stretch the section to the full width of the page using JS.
pt_BR: Estique a seção até a largura total da página usando JS.

en: Stretched Section Fit To
pt_BR: Esticar a seção para caber em

en: Stroke
pt_BR: Traço

en: Stroke Color
pt_BR: Cor do traçado

en: Structure
pt_BR: Estrutura

en: Style
pt_BR: Estilo

en: Styles set in Elementor are saved in CSS files in the uploads folder and in the site’s database. Recreate those files and settings, according to the most recent settings.
pt_BR: Os estilos definidos no Elementor são salvos em arquivos CSS na pasta de uploads. Recrie esses arquivos, de acordo com as configurações mais recentes.

en: Submissions
pt_BR: Envios

en: Success
pt_BR: Sucesso

en: Suggested Videos
pt_BR: Vídeos sugeridos

en: Suggested favicon dimensions: 512 × 512 pixels.
pt_BR: Dimensões de favicon sugeridas: 512 × 512 pixels.

en: Suggested image dimensions: %1$s × %2$s pixels.
pt_BR: Dimensões sugeridas para a imagem: %1$s × %2$s pixeis.

en: Super Admin
pt_BR: Super administrador

en: Sure! I'd love to help
pt_BR: Claro! Eu quero ajudar

en: Swap
pt_BR: Trocar

en: Switch Editor Loader Method
pt_BR: Mudar método de carregamento do editor

en: Switch to Revisions tab for older versions
pt_BR: Mude para aba Revisões para versões antigas

en: Sync Library
pt_BR: Sincronizar biblioteca

en: System
pt_BR: Sistema

en: System Colors
pt_BR: Sistema de Cores

en: System Fonts
pt_BR: Sistema de Fontes

en: System Info
pt_BR: Informações do sistema

[ctx: System Info]
en: If you want to modify the source code of your theme, we recommend using a <a href="%s">child theme</a>.
pt_BR: Se você quiser modificar o código-fonte do seu tema, recomendamos usar um <a href="%s">tema filho</a>.

[ctx: System Info]
en: We recommend setting memory to at least %1$s. (%2$s or higher is preferred) For more information, read about <a href="%3$s">how to increase memory allocated to PHP</a>.
pt_BR: Recomendamos Definir a Memória para, pelo menos %1$s. (%2$sMB ou Superior é Preferido) Para obter mais Informações, leia sobre <a href="%3$s">Como Aumentar a Memória Alocada ao PHP</a>.

[ctx: System Info]
en: We recommend using PHP version %s or higher.
pt_BR: Recomendamos utilizar o PHP %s ou mais recente.

en: Tab #1
pt_BR: Aba #1

en: Tab #2
pt_BR: Aba #2

en: Tab #3
pt_BR: #3

en: Tab Content
pt_BR: Conteúdo da aba

en: Tab Title
pt_BR: Título da aba

en: Tablet Extra
pt_BR: Tablet extra

en: Tabs
pt_BR: Abas

en: Tabs Items
pt_BR: Itens da aba

en: Template
pt_BR: Modelo

en: Template Library
pt_BR: Biblioteca de Modelos

[ctx: Template Library]
en: Add New
pt_BR: Adicionar novo

[ctx: Template Library]
en: Add New Template
pt_BR: Adicionar novo modelo

[ctx: Template Library]
en: All Categories
pt_BR: Todas as categorias

[ctx: Template Library]
en: All Templates
pt_BR: Todos os modelos

[ctx: Template Library]
en: Categories
pt_BR: Categorias

[ctx: Template Library]
en: Category
pt_BR: Categoria

[ctx: Template Library]
en: Edit Template
pt_BR: Editar modelo

[ctx: Template Library]
en: Filter by category
pt_BR: Filtrar por categoria

[ctx: Template Library]
en: My Templates
pt_BR: Meus modelos

[ctx: Template Library]
en: New Template
pt_BR: Novo modelo

[ctx: Template Library]
en: No Templates found
pt_BR: Nenhum modelo foi encontrado

[ctx: Template Library]
en: No Templates found in Trash
pt_BR: Nenhum modelo foi encontrado na lixeira

[ctx: Template Library]
en: Saved Templates
pt_BR: Modelos salvos

[ctx: Template Library]
en: Search Template
pt_BR: Pesquisar modelo

[ctx: Template Library]
en: Template
pt_BR: Modelo

[ctx: Template Library]
en: Templates
pt_BR: Modelos

[ctx: Template Library]
en: Type
pt_BR: Tipo

[ctx: Template Library]
en: View Template
pt_BR: Ver modelo

en: Template not exist.
pt_BR: Modelo não existe.

en: Templates Help You %1$sWork Efficiently%2$s
pt_BR: Os modelos ajudam você a %1$strabalhar com eficiência%2$s

en: Terms of Service
pt_BR: Termos de serviço

en: Tested up to %s version
pt_BR: Testado até a versão %s

en: Testimonial
pt_BR: Depoimentos

en: Text
pt_BR: Texto

en: Text Align
pt_BR: Alinhamento de texto

en: Text Color
pt_BR: Cor de texto

en: Text Direction
pt_BR: Direção do texto

en: Text Editor
pt_BR: Texto

en: Text Indent
pt_BR: Recuo do texto

en: Text Path
pt_BR: Caminho do texto

[ctx: Text Shadow Control]
en: Shadow
pt_BR: Sombra

[ctx: Text Shadow Control]
en: Text Shadow
pt_BR: Sombra do Texto

en: Text Stroke
pt_BR: Traçado do texto

[ctx: Text Stroke Control]
en: Text Stroke
pt_BR: Traçado do texto

en: The %1$s argument is deprecated since version %2$s!
pt_BR: O argumento %1$s está obsoleto desde a versão %2$s!

en: The %1$s argument is deprecated since version %2$s! Use %3$s instead.
pt_BR: O argumento %1$s está obsoleto desde a versão %2$s! Use o %3$s em vez disso.

en: The Elementor Website Builder has it all: drag and drop page builder, pixel perfect design, mobile responsive editing, and more. Get started now!
pt_BR: O construtor de sites Elementor tem de tudo: editor de páginas arraste-e-solte, design perfeito em pixels, edição responsiva para dispositivos móveis e mais. Comece agora!

en: The Global value you are trying to use is not available.
pt_BR: O valor global que você está tentando usar não está disponível.

en: The ID of Menu Anchor.
pt_BR: O ID do link do menu.

en: The Popup Builder lets you take advantage of all the amazing features in Elementor, so you can build beautiful & highly converting popups. Get Elementor Pro and start designing your popups today.
pt_BR: O Construtor de Popups permite aproveitar todas as características surpreendentes do Elementor, assim você pode construir popus belos e de alta conversão. Seja Pro e começar a criar seus popups hoje mesmo.

en: The `theme-color` meta tag will only be available in supported browsers and devices.
pt_BR: A meta tag `theme-color` só estará disponível em navegadores e dispositivos compatíveis.

en: The current version of Elementor doesn't have any experimental features . if you're feeling curious make sure to come back in future versions.
pt_BR: A versão atual do Elementor não tem nenhum recurso experimental. Se você estiver se sentindo curioso, certifique-se de voltar em versões futuras.

en: The database update process is now complete. Thank you for updating to the latest version!
pt_BR: O processo de atualização do banco de dados agora está concluído. Agradecemos por atualizar para a versão mais recente!

en: The default page template as defined in Elementor Panel → Hamburger Menu → Site Settings.
pt_BR: O modelo de página padrão definido no Painel do Elementor → Menu do hambúrguer → Configurações do site.

en: The file does not exist, please try again.
pt_BR: O arquivo não existe, tente novamente.

en: The issue was probably caused by one of your plugins or theme.
pt_BR: O problema foi provavelmente causado por um dos seus plugins ou tema.

en: The latest update includes some substantial changes across different areas of the plugin. We highly recommend you %1$sbackup your site before upgrading%2$s, and make sure you first update in a staging environment
pt_BR: A última atualização inclui algumas mudanças substanciais em diferentes áreas do plugin. Recomendamos que você faça %1$sbackup do seu site antes de atualizar%2$s e certifique-se de atualizar pela primeira vez em um ambiente de testes

en: The list of fonts used if the chosen font is not available.
pt_BR: A lista de fontes utilizadas caso a fonte selecionada não esteja disponível.

en: The preview could not be loaded
pt_BR: A pré-visualização não pode ser carregada

en: The server does not have ImageMagick or GD installed and/or enabled! Any of these libraries are required for WordPress to be able to resize images. Please contact your server administrator to enable this before continuing.
pt_BR: O servidor não possui o ImageMagick ou GD instalados ou não estão habilitados! Estas bibliotecas são utilizadas pelo Wordpress para que seja possível manipular imagens. Por favor, entre em contato com o seu provedor de hospedagem antes de continuar.

en: The upgrade process includes a database update
pt_BR: O processo de atualização inclui uma atualização do banco de dados

en: The uploaded file could not be moved
pt_BR: Não foi possível mover o arquivo enviado

en: The “Inline Font Icons” will render the icons as inline SVG without loading the Font-Awesome and the eicons libraries and its related CSS files and fonts.
pt_BR: Os "Ícones de Fonte Em Linha" Renderizarão os Ícones como SVG Em Linha Sem Carregar as Bibliotecas Font-Awesome e as Bibliotecas Eicons e seus Arquivos e Fontes CSS Relacionados.

en: Theme
pt_BR: Tema

en: Theme Builder
pt_BR: Construtor de tema

en: Themes
pt_BR: Temas

en: There is a new version of Elementor Page Builder available. <a href="%1$s" class="thickbox open-plugin-details-modal" aria-label="%2$s">View version %3$s details</a> or <a href="%4$s" class="update-link" aria-label="%5$s">update now</a>.
pt_BR: Há uma nova versão do Elementor Page Builder disponível. <a href="%1$s" class="thickbox open-plugin-details-modal" aria-label="%2$s"> Ver Detalhes da Versão %3$s</a> ou <a href="%4$s" class="update-link" aria-label="%5$s">Atualizar Agora</a>.

en: There was a problem setting your site logo
pt_BR: Houve um Problema ao Definir o Logo do seu Site

en: There was a problem setting your site name
pt_BR: Ocorreu um problema ao definir o nome do seu site

en: There was a problem uploading your file
pt_BR: Houve um Problema em Carregar seu Arquivo

en: There was an error when reading this WXR file
pt_BR: Ocorreu um erro ao ler este arquivo WXR

en: There's already an active kit.
pt_BR: Já existe um Kit ativo.

en: These enhancements may include some markup changes to existing elementor widgets
pt_BR: Essas melhorias podem incluir algumas alterações de marcação em elementos ou widgets existentes

en: This ID will be the CSS ID you will have to use in your own page, Without #.
pt_BR: Este ID será o ID CSS que você terá que usar na sua página, sem #.

en: This Post
pt_BR: Este Post

en: This action is not reversible and cannot be undone by rolling back to previous versions.
pt_BR: Esta ação é irreversível e não pode ser desfeita revertendo para versões anteriores.

en: This cover image will replace the background video in case that the video could not be loaded.
pt_BR: Esta imagem substituirá o vídeo de fundo caso o vídeo não possa ser carregado.

en: This does not appear to be a WXR file, missing/invalid WXR version number
pt_BR: Isso não parece ser um arquivo WXR, número da versão WXR faltando/inválido

en: This file is not allowed for security reasons.
pt_BR: O arquivo %1$s não é permitido por motivos de segurança

en: This is an Alert
pt_BR: Isto é um Alerta

en: This is the heading
pt_BR: Isto é o título

en: This tag has no settings.
pt_BR: Esta tag não tem configurações.

en: This template includes the header, full-width content and footer
pt_BR: Este modelo inclui o cabeçalho, o conteúdo com largura total e o rodapé

en: Thousand Separator
pt_BR: Separador de milhar

en: Title
pt_BR: Título

en: Title & Description
pt_BR: Título e descrição

en: Title HTML Tag
pt_BR: Título HTML

en: Title Style
pt_BR: Estilo do título

en: Titles
pt_BR: Títulos

en: To achieve full height Container use %s.
pt_BR: Para alcançar a altura máxima, use o %s.

en: To enable maintenance mode you have to set a template for the maintenance mode page.
pt_BR: Para ativar o modo de manutenção, é necessário definir um modelo para a página de modo de manutenção.

en: To use an experiment on your site, simply click on the dropdown next to it and switch to Active. You can always deactivate them at any time.
pt_BR: Para usar um experimento no seu site, basta clicar no menu suspenso ao lado dele e mudar para o Ativo. Você pode sempre desativá-los, a qualquer momento.

en: Toggle
pt_BR: Acordeão

en: Toggle #1
pt_BR: Item #1

en: Toggle #2
pt_BR: Item 2

en: Toggle Content
pt_BR: Alternar conteúdo

en: Toggle Items
pt_BR: Alternar itens

en: Toggle Title
pt_BR: Alternar título

en: Token Expired.
pt_BR: Token expirado.

en: Toolbar Icons Size
pt_BR: Tamanho dos Ícones da Barra de Ferramentas

en: Tools
pt_BR: Ferramentas

en: Top
pt_BR: Superior

en: Top Center
pt_BR: Em cima, no centro

en: Top Left
pt_BR: Em cima à esquerda

en: Top Right
pt_BR: Em cima à direita

en: Transform
pt_BR: Transformar

en: Transition
pt_BR: Transição

en: Transition Duration
pt_BR: Duração da transição

en: Transition Duration (ms)
pt_BR: Duração da transição (ms)

en: Transition Duration (s)
pt_BR: Duração da transição (s)

en: Trend
pt_BR: Tendência

en: Triangle
pt_BR: Triângulo

en: Try it out
pt_BR: Experimente

en: Try out Elementor Pro and design your forms visually with one powerful tool.
pt_BR: Experimente o Elementor Pro e faça o design de seus formulários visualmente, com uma ferramenta poderosa.

en: Turn-on Beta Tester, to get notified when a new beta version of Elementor or Elementor Pro is available. The Beta version will not install automatically. You always have the option to ignore it.
pt_BR: Ative o Testador Beta, para ser notificado quando uma nova versão beta do Elementor ou Elementor Pro estiver disponível. A versão beta não será instalada automaticamente. Você sempre terá a opção de ignorar isso.

en: Type
pt_BR: Tipo

en: Type to find anything in Elementor
pt_BR: Digite para encontrar algo no Elementor

en: Typography
pt_BR: Tipografia

[ctx: Typography Control]
en: (Black)
pt_BR: (Preto)

[ctx: Typography Control]
en: (Bold)
pt_BR: (Negrito)

[ctx: Typography Control]
en: (Extra Bold)
pt_BR: (Negrito extra)

[ctx: Typography Control]
en: (Extra Light)
pt_BR: (Extra claro)

[ctx: Typography Control]
en: (Light)
pt_BR: (Claro)

[ctx: Typography Control]
en: (Medium)
pt_BR: (Médio)

[ctx: Typography Control]
en: (Semi Bold)
pt_BR: (Semi-Negrito)

[ctx: Typography Control]
en: (Thin)
pt_BR: (Fino)

[ctx: Typography Control]
en: Bold
pt_BR: Negrito

[ctx: Typography Control]
en: Capitalize
pt_BR: Capitalizar

[ctx: Typography Control]
en: Decoration
pt_BR: Decoração

[ctx: Typography Control]
en: Default
pt_BR: Padrão

[ctx: Typography Control]
en: Family
pt_BR: Família da fonte

[ctx: Typography Control]
en: Italic
pt_BR: Itálico

[ctx: Typography Control]
en: Letter Spacing
pt_BR: Espaçamento de letras

[ctx: Typography Control]
en: Line Through
pt_BR: Riscado

[ctx: Typography Control]
en: Line-Height
pt_BR: Altura da linha

[ctx: Typography Control]
en: Lowercase
pt_BR: Minúsculas

[ctx: Typography Control]
en: None
pt_BR: Nenhum

[ctx: Typography Control]
en: Oblique
pt_BR: Oblíquo

[ctx: Typography Control]
en: Overline
pt_BR: Linha superior

[ctx: Typography Control]
en: Size
pt_BR: Tamanho

[ctx: Typography Control]
en: Style
pt_BR: Estilo

[ctx: Typography Control]
en: Transform
pt_BR: Transformação

[ctx: Typography Control]
en: Typography
pt_BR: Tipografia

[ctx: Typography Control]
en: Underline
pt_BR: Sublinhado

[ctx: Typography Control]
en: Uppercase
pt_BR: Maiúsculas

[ctx: Typography Control]
en: Weight
pt_BR: Peso

[ctx: Typography Control]
en: Word Spacing
pt_BR: Espaçamento de palavras

en: UI Color
pt_BR: Cor da interface do usuário

en: UI Hover Color
pt_BR: Cor ao passar o mouse na interface

en: UI Theme
pt_BR: Tema da Interface de Usuário

en: Undo
pt_BR: Desfazer

en: Unknown
pt_BR: Desconhecido

en: Unleash the full power of Elementor's features and web creation tools.
pt_BR: Libere Todo o Poder das Características do Elementor e das Ferramentas de Criação da Web.

en: Unlinked values
pt_BR: Valores desvinculados

en: Unmarked Color
pt_BR: Cor não marcada

en: Unmarked Style
pt_BR: Estilo não marcado

en: Update Notification
pt_BR: Notificação de atualização

en: Update Now
pt_BR: Atualizar agora

en: Update Site Address (URL)
pt_BR: Atualizar endereço do site (URL)

en: Update changes to page
pt_BR: Atualizar mudanças na página

en: Upgrade
pt_BR: Atualizar

en: Upgrade Now
pt_BR: Atualize agora

en: Upgrade To Font Awesome 5
pt_BR: Atualizar para Font Awesome 5

en: Upload
pt_BR: Enviar

en: Upload SVG
pt_BR: Enviar arquivo SVG

en: Usage Data Sharing
pt_BR: Compartilhamento de Dados de Uso

en: Use %s widget and dozens more pro features to extend your toolbox and build sites faster and better.
pt_BR: Use o widget %s e dezenas de outros recursos profissionais para estender sua caixa de ferramentas e criar sites mais rápidos e melhores.

en: Use Elementor Pro and enjoy unlimited integrations, visual design, templates and more.
pt_BR: Use o Elementor Pro e desfrute de integrações ilimitadas, design visual, modelos e muito mais.

en: Use external CSS files for all generated stylesheets. Choose this setting for better performance (recommended).
pt_BR: Use arquivos CSS externos para todas folhas de estilos geradas. Escolha esta configuração para melhor desempenho (recomendado).

en: Use internal CSS that is embedded in the head of the page. For troubleshooting server configuration conflicts and managing development environments.
pt_BR: Usa o CSS interno fornecido no cabeçalho da página. Usado para localizar conflitos na configuração do servidor e gerenciar ambientes de desenvolvimento.

en: Use templates to create the different pieces of your site, and reuse them with one click whenever needed.
pt_BR: Usar modelos para criar as peças diferentes do seu site e reutilizá-los com um clique, sempre que necessário.

en: User Preferences
pt_BR: Preferências do usuário

en: Username
pt_BR: Nome de usuário

en: Users
pt_BR: Usuários

en: Using Elementor & Contact Form 7?
pt_BR: Usando o Elementor & o Contact Form 7?

en: Using WooCommerce?
pt_BR: Usando o WooCommerce?

en: Using popups on your site?
pt_BR: Usando Popups no seu site?

en: Version Control
pt_BR: Controle de Versão

en: Vertical Align
pt_BR: Alinhamento vertical

en: Vertical Alignment
pt_BR: Alinhamento vertical

en: Vertical Orientation
pt_BR: Orientação vertical

en: Vertical Position
pt_BR: Posição vertical

en: Video
pt_BR: Vídeo

en: Video Info
pt_BR: Informação do vídeo

en: Video Options
pt_BR: Opções do vídeo

en: Video Tutorials
pt_BR: Tutoriais em vídeo

en: View
pt_BR: Visualizar

en: View Elementor Documentation
pt_BR: Ver a documentação do Elementor

en: View Elementor Video Tutorials
pt_BR: Ver tutoriais em vídeo do Elementor

en: View Elementor version %s details
pt_BR: Ver detalhes da versão %s do Elementor

en: View Landing Page
pt_BR: Ver Página de Aterrissagem (Landing Page)

en: Visibility
pt_BR: Visibilidade

en: Visual Player
pt_BR: Reprodutor Visual

en: WP Dashboard
pt_BR: Painel WP

en: Wait! Don't deactivate Elementor. You have to activate both Elementor and Elementor Pro in order for the plugin to work.
pt_BR: Espere! Não desative o Elementor. Você precisa ativar o Elementor e o Elementor Pro para que o plugin funcione.

en: Want to create custom text paths with SVG? %1$sLearn More%2$s
pt_BR: Deseja criar caminhos de texto personalizados com SVG? %1$sSaiba mais%2$s

en: Want to design better MailChimp forms?
pt_BR: Deseja um melhor design para os formulários do MailChimp?

en: Want to give access only to content?
pt_BR: Quer dar acesso apenas ao conteúdo?

en: Want to learn more about the Elementor library?
pt_BR: Quer saber mais sobre a biblioteca do Elementor?

en: Warning
pt_BR: Atenção

en: Warning: Please backup your database before making the rollback.
pt_BR: Atenção: por favor, faça backup de seu banco de dados antes de fazer a reversão.

en: Warning: This will reset your current Global Fonts and Colors, and will migrate your previous settings from v2.x versions.
pt_BR: Alerta: isto redefinirá suas fontes e cores globais atuais e migrará suas configurações anteriores para as versões v2.x.

en: Watch the Full Guide
pt_BR: Assista ao guia completo

en: Wave
pt_BR: Onda

en: We highly recommend backing up your database before performing this upgrade.
pt_BR: É altamente recomendável fazer backup do seu banco de dados antes de executar esta atualização.

en: We recommend you only enable this feature if you understand the security risks involved.
pt_BR: Recomendamos que você ative esse recurso somente se entender os riscos de segurança envolvidos.

en: We're sorry, but something went wrong. Click on 'Learn more' and follow each of the steps to quickly solve it.
pt_BR: Lamentamos, mas algo deu errado. Clique em "Saiba mais" e siga cada uma das etapas para resolver o problema rapidamente.

en: Weight
pt_BR: Peso

en: Welcome to Elementor
pt_BR: Bem-vindo ao Elementor

en: When you turn on privacy mode, YouTube/Vimeo won't store information about visitors on your website unless they play the video.
pt_BR: Se você habilitar o modo de privacidade, o YouTube não salvará informações sobre os visitantes do seu site, a menos que eles reproduzam o vídeo.

en: Who Can Access
pt_BR: Quem pode acessar

en: Wide
pt_BR: Largo

en: Wider
pt_BR: Largo

en: Widescreen <br> Settings added for the Widescreen device will apply to screen sizes %dpx and up
pt_BR: Widescreen <br> As configurações adicionadas para o dispositivo widescreen serão aplicadas aos tamanhos de tela %dpx e superiores

en: Widescreen breakpoint settings will apply from the selected value and up.
pt_BR: As configurações de pontos de quebra de widescreen serão aplicadas a partir do valor selecionado e superiores.

en: Widgets Panel
pt_BR: Painel de Widgets

en: Widgets Space
pt_BR: Espaço entre widgets

en: Width
pt_BR: Largura

en: With Elementor Pro, you can control user access and make sure no one messes up your design.
pt_BR: Com o Elementor Pro, você pode controlar o acesso do usuário e ter certeza de que ninguém mexa no seu design.

en: With Elementor Pro’s WooCommerce Builder, you’ll be able to design your store without coding!
pt_BR: Com o Construtor para WooCommerce do Elementor Pro, você poderá criar o design da sua loja sem precisar codificar nada!

en: With our experimental speed boosting features you can go faster than ever before. Look for the Performance label on our Experiments page and activate those experiments to improve your site loading speed.
pt_BR: Com nossos Recursos Experimentais de Aumento de Velocidade, você pode ir mais rápido do que nunca. Procure o rótulo Desempenho em nossa Página de Experimentos e Ative esses Experimentos para Melhorar a Velocidade de Carregamento do seu Site.

en: With this feature, you can save a widget as global, then add it to multiple areas. All areas will be editable from one single place.
pt_BR: Com esse recurso, você pode salvar um widget como global e, em seguida, adicioná-lo a várias áreas. Todas as áreas serão editáveis ​​a partir de um único local.

en: Word Spacing
pt_BR: Espaçamento de palavras

en: WordPress
pt_BR: Wordpress

en: WordPress widgets will not be shown when searching in the editor panel. Instead, these widgets can be found in the “WordPress” dropdown at the bottom of the panel.
pt_BR: Os widgets do WordPress não serão exibidos durante as pesquisas feitas no painel do editor. No entanto, esses widgets ainda podem ser encontrados na sessão “WordPress” na parte inferior do painel.

en: X Anchor Point
pt_BR: Ponto de ancoragem X

en: X Position
pt_BR: Posição X

en: XL
pt_BR: GG

en: XXL
pt_BR: GGG

en: Y Anchor Point
pt_BR: Ponto de ancoragem Y

en: Y Position
pt_BR: Posição Y

en: Yes
pt_BR: Sim

en: You are currently editing a Tabs Widget in its old version. Any new tabs widget dragged into the canvas will be the new Tab widget, with the improved Nested capabilities.
pt_BR: Atualmente, você está editando uma versão antiga do widget de abas. Qualquer novo widget de abas arrastado para a tela será da nova versão, já com recursos melhorados de aninhamento.

en: You can copy the below info as simple text with Ctrl+C / Ctrl+V:
pt_BR: Você pode copiar as informações abaixo como texto simples com Ctrl + C / Ctrl + V:

en: You can crop the original image size to any custom size. You can also set a single value for height or width in order to keep the original size ratio.
pt_BR: Você pode cortar a imagem original para qualquer tamanho. Você também pode definir um valor único para altura ou largura para manter as proporções.

en: You can enable it from the %1$sElementor settings page%2$s.
pt_BR: Você pode ativá-lo na %1$spágina de configurações do Elementor%2$s.

en: You created over 10 pages with Elementor. Great job! If you can spare a minute,
    				please help us by leaving a five star review on WordPress.org.
pt_BR: Você criou mais de 10 páginas com o Elementor. Ótimo trabalho! Se você puder nos dar um minuto,
    				por favor, nos ajude, deixando uma revisão de cinco estrelas no WordPress.org.

en: You don't have permissions to download this file
pt_BR: Você não tem permissão para baixar este arquivo

en: YouTube
pt_BR: Youtube

en: YouTube/Vimeo link, or link to video file (mp4 is recommended).
pt_BR: Link do YouTube/Vimeo, ou link para o arquivo de vídeo (mp4 é recomendado).

en: Your Email
pt_BR: Seu e-mail

en: Your feedback is important - %1$shelp us%2$s improve these features by sharing your thoughts and inputs.
pt_BR: Seu feedback é importante - %1$sAjude-nos%2$s a melhorar esses recursos compartilhando suas ideias e sugestões.

en: Your site database needs to be updated to the latest version.
pt_BR: O banco de dados do seu site precisa ser atualizado para a versão mais recente.

en: Your site's .htaccess file appears to be missing.
pt_BR: O arquivo .htaccess do seu site parece estar faltando.

en: You’re missing out!
pt_BR: Você não perde por esperar!

en: Zero size file downloaded
pt_BR: O arquivo baixado não tem conteúdo

en: e.g. Web Designer
pt_BR: ex.: Web Designer

en: https://your-link.com
pt_BR: https://seu-link.com.br

en: imported kit
pt_BR: kit importado

en: or
pt_BR: ou

[ctx: revision date format]
en: M j @ H:i
pt_BR: j \d\e M à\s H:i

[ctx: revision date format]
en: M j, H:i
pt_BR: j \d\e M, H:i

[ctx: shapes]
en: Arrows
pt_BR: Setas

[ctx: shapes]
en: Curly
pt_BR: Espiral

[ctx: shapes]
en: Curved
pt_BR: Curvado

[ctx: shapes]
en: Dots
pt_BR: Pontos

[ctx: shapes]
en: Fir Tree
pt_BR: Pinheiros

[ctx: shapes]
en: Half Rounds
pt_BR: Semicírculo

[ctx: shapes]
en: Leaves
pt_BR: Folhas

[ctx: shapes]
en: Multiple
pt_BR: Múltiplo

[ctx: shapes]
en: Parallelogram
pt_BR: Paralelogramo

[ctx: shapes]
en: Pluses
pt_BR: Mais

[ctx: shapes]
en: Rectangles
pt_BR: Retângulos

[ctx: shapes]
en: Rhombus
pt_BR: Losango

[ctx: shapes]
en: Slashes
pt_BR: Barras

[ctx: shapes]
en: Squared
pt_BR: Torre

[ctx: shapes]
en: Squares
pt_BR: Quadrados

[ctx: shapes]
en: Stripes
pt_BR: Faixas

[ctx: shapes]
en: Trees
pt_BR: Árvores

[ctx: shapes]
en: Wavy
pt_BR: Ondulado

[ctx: shapes]
en: Zigzag
pt_BR: Zigue-zague

en: you are not allowed to perform this action
pt_BR: você não tem permissão para realizar esta ação
